Großaktion Warschau | David Berman
Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego galerii ósmej wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego – „Großaktion Warschau”.
Tę galerię można zatytułować historią koszmaru. Opowiada o blokadach, polowaniach na ludzi w ich mieszkaniach i na ulicach getta, uczuciu głębokiej beznadziei, uwięzienia i desperackich prób ukrycia się lub uzyskania zezwolenia na pobyt w getcie. Jak wyglądało życie społeczności liczącej 400 000 osób, której jedynym celem na całe tygodnie i miesiące było uniknięcie napaści, przemocy i śmierci na ulicy?
Umschlagplatz jest najbardziej przejmującym symbolem koszmaru, który miał miejsce w czasie likwidacji getta warszawskiego. Zgromadzenie mieszkańców getta na tej małej, zamkniętej przestrzeni i popełnione tam przestępstwa przywołują obrazy, które niosą ze sobą potężny ładunek emocjonalny i mają ogromną siłę ekspresji. Symbolizują one przejście od życia (choć sprowadzonego do niskiego poziomu) do śmierci.
Ta część galerii przybliży zwiedzającym wydarzenia, które miały miejsce latem 1942 roku. Transporty z Umschlagplatzu do obozu zagłady w Treblince to ostatni element galerii.
W filmie wystąpił rabin David Berman, kurator galerii.