Fotorelacja | Wernisaż wystawy „Zwykli/niezwykli lekarze w getcie warszawskim” w Poznaniu
7 kwietnia w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy czasowej MGW „Zwykli/niezwykli lekarze w getcie warszawskim: Anna Braude-Hellerowa i Franciszek Raszeja”. Wystawa będzie gościć w Poznaniu do połowy maja 2023 roku.
Wystawę, przybliżającą sylwetki dwóch lekarzy niosących pomoc ludności żydowskiej uwięzionej w getcie warszawskim, po raz pierwszy zaprezentowano wiosną i latem 2022 roku na Placu Grzybowskim i w podziemiach przyległego doń kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie.
Poznańska odsłona wystawy, tak samo jak warszawska, składa się z części planszowej i ekspozycji muzealiów – dokumentów, fotografii, publikacji oraz pamiątek osobistych. Została przygotowana z dużym zaangażowaniem przez Piotra Nowakowskiego (Poznański Uniwersytet Medyczny), który zdołał wzbogacić ją o zasób dokumentów (w tym świadectwo maturalne) i pamiątkowych przedmiotów związanych z Franciszkiem Raszeją. Te wyjątkowe artefakty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie – rodzinnym mieście tego wybitnego ortopedy. Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej Adam Jędryczek oraz kustosz Anna Soborska-Zielińska obecni byli na wernisażu wystawy.
Gospodynią wydarzenia w Poznaniu była dyrektor Biblioteki Raczyńskich Katarzyna Kamińska. Wernisaż wystawy rozpoczął się przemówieniem wiceprezydenta miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego. Przemówienia wygłosili również: dyrektor Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. W. Degi Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Przemysław Daroszewski oraz kurator warszawskiej odsłony wystawy, ekspert Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Getta Warszawskiego dr Paweł Freus. W przemowach i następujących po nich wywiadach dla lokalnych mediów podkreślano wyjątkowość postaw życiowych obojga bohaterów wystawy oraz konieczność popularyzacji wiedzy o nich.
Wystawa będzie czynna w Galerii Atanazego w Bibliotece Raczyńskich do drugiej połowy maja. Wstęp wolny.