Fotorelacja | Warszawscy Radni na wykopaliskach przy Miłej

4 października Radni z Komisji Promocji, Kultury i Sportu Rady Dzielnicy Śródmieście w Warszawie odwiedzili teren prowadzonych przez MGW wykopalisk przy ulicy Miłej 18.

Po terenie wykopalisk Radnych oprowadził dr Jacek Konik — doktor archeologii, historyk i starszy specjalista Działu Naukowo-Badawczego MGW, który kierował pracami archeologicznymi na terenie dawnego warszawskiego getta. Opowiedział on również o przebiegu badań i o ich dotychczasowych wynikach. „Dzieje wszystkich ludzi, którzy ukrywali się lub walczyli w odkrytych pomieszczeniach, nigdy nie powinny zostać zapomniane” — skomentowali Radni.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Piotra Szychowskiego UD Warszawa – Śródmieście

Prace wykopaliskowe odbywały się na warszawskim Muranowie, u zbiegu ulic Miłej i Dubois, gdzie w czasie powstania w warszawskim getcie znajdował się tak zwany bunkier Anielewicza. Urywali się tu bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej, którzy po otoczeniu przez Niemców popełnili zbiorowe samobójstwo.

Prace wykopaliskowe w okolicach dawnego bunkra ruszyły na początku czerwca 2022 roku. Badania na Miłej mogą w przyszłości stanowić ważny element nauczania o historii getta i mieć wpływ na zmianę naszej dotychczasowej wiedzy o historii powstania w getcie.