Fotorelacja | „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli”

W Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów, 27 kwietnia w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego odbył się koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” w ramach obchodów 80. rocznicy niemieckiej Akcji „Reinhardt”.

fot. Radio Plus Lublin

„Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” to muzyką i poezją pisana opowieść o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat, kiedy to ponad półtora miliona polskich Żydów zostało zamordowanych w ramach precyzyjnego planu nazistowskich Niemiec, wcielonego na terenie Generalnego Gubernatorstwa i nazwanego na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy – Reinharda Heydricha. Z miast, miasteczek i wsi dystryktów warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego ludność żydowską wywożono do obozów natychmiastowej zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu.

Lublin jest miejscem symbolicznym – to właśnie tu znajdował się sztab akcji Reinhardt i stąd w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wyruszył pierwszy transport do Bełżca.

Podczas koncertu wystąpili: Renata Przemyk, Natalia Niemen, Lilu, Symcha Keller, Kasia Malejonek, Ola Idkowska, Basia Pospieszalska i Mona. Kierownictwo artystyczne sprawował Darek Malejonek.

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów miała miejsce również premiera filmu dokumentalnego „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza.

Koncert „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” to początek kompleksowej akcji społecznej mającej na celu upamiętnienie ofiar akcji „Reinhardt”. Kolejne wydarzenia odbędą się w polskich miastach: Przemyślu, Białystoku, Warszawie i Kielcach, również w Izraelu i USA.

Współorganizatorzy:

Muzeum Getta Warszawskiego

Państwowe Muzeum na Majdanku

Żydowski Instytut Historyczny

Producent wykonawczy: Towarzystwo Projektów Edukacyjnych

Patronat: Radio Lublin

Honorowy Patronat nad obchodami 80. rocznicy akcji „Reinhardt” objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Program „80 rocznica Aktion Reinhardt (1942-1943) dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Radio Plus Lublin