Fotorelacja | Spacer po tzw. dużym getcie i zwiedzanie wykopalisk przy dawnej Miłej 18
W niedzielę 18 czerwca odbył się prowadzony przez Maszę Makarową z Działu Edukacji MGW spacer po północnej części terenu dawnego getta warszawskiego, największego getta w okupowanej Europie w czasie drugiej wojny światowej.
Pomimo deszczowej pogody grupa 20 osób spotkała się, by usłyszeć historię getta warszawskiego, poznać losy uwięzionych w nim osób, takich jak poeta Władysław Szlengel oraz zobaczyć przedwojenne ostańce, niemych świadków historii. Była to także okazja do rozmowy o tym, jak zmieniała się pamięć Warszawy o getcie. Na terenie tzw. dużego getta pozostało niewiele starych budynków lub zachowanych fragmentów murów getta. Po wojnie na gruzach dawnej dzielnicy północnej, tętniącej niegdyś życiem, wybudowano nowe osiedle. Historie życia, walki i zagłady getta warszawskiego i jego mieszkańców opowiadają teraz głównie pomniki pochodzące z różnych okresów.
W czasie spaceru można było również zobaczyć teren wykopalisk archeologicznych na skrzyżowaniu dzisiejszych ul. Miłej i Dubois – w bezpośrednim sąsiedztwie bunkra, w którym ukrywało się podczas powstania i stoczyło swój ostatni bój dowództwo ŻOB razem z komendantem Mordechajem Anielewiczem. Badania w tym miejscu były prowadzone przez badaczy Muzeum Getta Warszawskiego latem 2022 roku. Podczas prac archeologicznych badacze znaleźli kilka tysięcy artefaktów, takich jak zniszczone naczynia, potłuczone talerze, elementy sprzętów czy domowych urządzeń, przedmioty życia religijnego. Przedmioty te stały się nośnikami pamięci o więźniach getta i świadectwem tych, którzy w tym miejscu ukrywali się, walczyli i ginęli.
Przypominamy, że od 20 czerwca do 31 sierpnia dyżury archeologiczne przy dawnej Miłej 18 będą się odbywać codziennie od wtorku do niedzieli w godz. 12:00 – 17:00. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania wykopalisk archeologicznych (załącznik po prawej stronie).
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu!