Fotorelacja | Spacer po terenie wykopalisk przy ul. Miłej 18/20

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z oprowadzania po terenie wykopalisk archeologicznych przy ulicy Miłej 18/20, które odbyło się 11 września.

Spacer w języku angielskim poprowadził archeolog Alan Gough, który pracował przy wykopaliskach, prowadzonych przez Muzeum Getta Warszawskiego. Mimo deszczu udział w spacerze wzięło kilkanaście osób z USA, Ukrainy, Kolumbii i Rosji. Do grupy dołączyli także mieszkańcy Muranowa.

Na rogu ulic Miłej i Dubois znajdował się Bunkier Anielewicza – nieistniejący już schron, gdzie podczas powstania w getcie warszawskim ukrywali się bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. 8 maja 1943 roku zostali osaczeni przez Niemców. Postawieni w sytuacji bez wyjścia i pozbawieni amunicji, nie chcąc oddać się w ręce wroga, kilkudziesięciu z nich popełniło samobójstwo.

Prace wykopaliskowe w okolicach dawnego bunkra ruszyły na początku czerwca 2022 roku. Badania na Miłej mogą w przyszłości stanowić ważny element nauczania o historii getta i mieć wpływ na zmianę naszej dotychczasowej wiedzy o historii powstania w getcie.