Fotorelacja | Spacer dla osób uchodźczych po Starej Pradze
5 czerwca odbył się szósty spacer dla osób uchodźczych z Ukrainy organizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego – tym razem po Starej Pradze. Poprowadziła go specjalistka Działu Edukacji Masza Makarowa.
Muzeum Getta Warszawskiego kontynuuje cykl spacerów varsavianistycznych dla osób uchodźczych z Ukrainy. Tym razem przenieśliśmy się na prawy brzeg Warszawy – na warszawską Pragę – i odkrywaliśmy jej wielokulturową historię i fascynującą współczesność. Praga nie została zniszczona w czasie II wojny światowej tak bardzo jak lewobrzeżna Warszawa. Właśnie tę dzielnicę nazywają najbardziej autentyczną ze wszystkich części Warszawy – tu można sobie wyobrazić jak wyglądało miasto przed wojną.
W czasie spaceru śledziliśmy żydowską przeszłość Pragi – odnaleźliśmy miejsce po synagodze, budynek mykwy, Żydowski Dom Akademicki i budynek gimnazjum, do którego chodził Janusz Korczak. Zajrzeliśmy na podwórka praskich kamienic, przed wojną należących nierzadko do żydowskich mieszkańców Pragi. Zobaczyliśmy też praską cerkiew i jej otoczenie, odnaleźliśmy kapliczki w podwórkach studniach i podziwialiśmy również niektóre z praskich murali. Dziękujemy wszystkim za przybycie!
Spacer w języku rosyjskim poprowadziła specjalistka Działu Edukacji MGW Masza Makarowa – historyczka, przewodniczka po Warszawie, autorka bloga Warszawa na pamięć (@warsaw.to.remember) i doktorantka UW.
Osoby zainteresowane przyszłymi wycieczkami miejskimi, zarówno po polsku, jak i po rosyjsku, zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz FB Muzeum. Spacery dla osób uchodźczych odbywają się w każdą niedzielę o godz. 11:00.
W ten weekend odbędzie się nie jeden, lecz dwa spacery w języku rosyjskim:
- Старый город в Варшаве. История и легенды | Warszawska Starówka. Historia i legendy (niedziela 12/06, 11:00)
- Новая Прага. Старый район с особой атмосферой | Nowa Praga: stara dzielnica ze swoim klimatem (niedziela 12/06, 15:00)
Zapraszamy!