Fotorelacja | Przyznanie medalu „Powstanie w Getcie Warszawskim” dr Hannie Węgrzynek

Zastępca dyrektora MGW ds. naukowych i wystawienniczych dr Hanna Węgrzynek została wyróżniona medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim” – honorowym odznaczeniem przyznawanym przyznawane przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim osobom zasłużonym dla pamięci o historii Żydów w czasie II wojny światowej i Zagłady.

fot. Robert Wilczyński

Dr Hanna Węgrzynek od 30 lat prowadzi badania nad dziejami Żydów w Polsce, społecznością żydowską w Warszawie oraz kwestią prezentacji Zagłady w polskich podręcznikach historii. W jej dorobku znajduje się wiele znaczących publikacji, w tym Historia i kultura Żydów polskich. Słownik – którego jest współautorką, a także albumu o historii docelowej siedziby MGW: Szpital Bersohnów i Baumanów w Warszawie. Za publikację Regestr osób żydowskich spisany w miesiącu styczniu roku 1778 w Warszawie otrzymała nagrodę Klio w kategorii Varsaviana. Uhonorowana została również odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Karierę naukową rozpoczęła w Archiwum Głównym Akt Dawnych, następnie pracowała w Instytucie Historii PAN. Przez wiele lat związana była z Żydowskim Instytutem Historycznym, należy także do grona założycieli Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od 2018 roku z wielkim zaangażowaniem współtworzy Muzeum Getta Warszawskiego jako Zastępca Dyrektora do spraw naukowych i wystawienniczych, nadzorując pod kątem organizacyjnym i merytorycznym działy Edukacji, Naukowo-Badawczy, Wystaw i Zbiorów.

Medalem zostali wyróżnieni również: pisarka i artystka multimedialna Patrycja Dołowy, historyczka Anna Grużlewska, dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej Andrzej Kirmiel, reżyserka teatralna Maja Kleczewska, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz, wiceprezes Zarządu Fundacji „Szlakiem Tęczy” Ilona Massalska, malarz Wilhelm Sasnal, reżyser filmowy Wojciech Smarzowski, psycholingwistka i językoznawczyni Magdalena Smoczyńska, dyrektor Działu Pomocy Społecznej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Ewa Spaczyńska, wrocławska działaczka Tamara Włodarczyk. Gratulujemy wszystkim odznaczonym!