Fotorelacja | Prace konserwatorskie na terenie byłego KL Auschwitz-Birkenau

W dniach 23-24 listopada w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywa się posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski jako wiceprzewodniczący Rady zapoznał się z pracami konserwatorskimi wykonywanymi na terenie byłego obozu głównego KL Auschwitz oraz w barakach na terenie byłego obozu KL Auschwitz II Birkenau.

Posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej potrwa do 24 listopada. Program posiedzenia obejmuje m.in. przedstawienie planu prac Rady na 2023 rok, prezentację nowych inicjatyw Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz zapoznanie się z raportami z działalności Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Treblinka oraz Muzeum – Miejsce Pamięci KL Płaszów w Krakowie.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska istnieje od 2000 roku: zastąpiła powołaną w 1990 roku Międzynarodową Radę Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dyrektor MGW Albert Stankowski został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego podczas inauguracyjnego posiedzenia IV kadencji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się 26 lipca 2022 roku. Obecnym przewodniczącym Rady jest dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Grzegorz Berendt, drugim wiceprzewodniczącym zaś – dyrektor instytutu Yad Vashem Dani Dayan.