Fotorelacja | Narodowy Dzień Polaków ratujących Żydów
24 marca odbyły się odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów z udziałem prezes Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Anny Stupnickiej-Bando. W uroczystościach uczestniczyły osoby uhonorowane tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i ich potomkowie.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym upamiętniającym osoby, które z narażeniem życia swojego oraz bliskich pomagały skazanym na zagładę Żydom. Zostało ustanowione przez polski Parlament w 2018 roku z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.
Data tego święta, 24 marca, jest rocznicą zbrodni w Markowej, która stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za pomoc Żydom. 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi wraz z grupą polskich granatowych policjantów – i na skutek donosu granatowego policjanta – zabili całą rodzinę Ulmów: Wiktorię i Józefa oraz ich sześcioro maleńkich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów. Choć we wszystkich okupowanych przez III Rzeszę krajach pomoc żydowskim współobywatelom była karana, w Polsce wymiar tej kary był najsurowszy – w odróżnieniu do państw Europy Zachodniej, na ziemiach polskich wszelki przejaw pomocy karano śmiercią.
Polacy stanowią największą na świecie grupę odznaczonych przez Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” (7112 spośród 27712 uhonorowanych). Pomoc nieśli nie tylko zwyczajni ludzie, ale także specjalnie do tego celu powołane organizacje, jak Rada Pomocy Żydom „Żegota” – jedyna europejska i wspierana przez państwo instytucja powołana w celu ratowania Żydów podczas II wojny światowej.
W ramach obchodów tego święta przedstawiciele polskich Sprawiedliwych oraz ich potomkowie złożyli kwiaty pod pomnikami na Trakcie Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie.