Fotorelacja | Koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” w Kielcach
Po Lublinie, Przemyślu, Warszawie i Białymstoku program koncertowy „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” zaprezentowano w Kielcach. Koncert odbył się 20 października w Wojewódzkim Domu Kultury przy pełnej sali.
Wydarzenie stanowiło część obchodów 80. rocznicy akcji „Reinhardt” (1942-1943), przeprowadzonej przez nazistowskie Niemcy w ramach tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. W jej wyniku życie straciło prawie 2 mln Żydów, głownie obywateli polskich. Większość z nich zginęła straszną śmiercią w obozach zagłady – Sobiborze, Treblince i Bełżcu.
Z myślą o ofiarach tej zbrodni przygotowano koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” pod kierownictwem artystycznym Dariusza Malejonka. W programie znalazły się zarówno stare i dobrze znane, jak też nowe autorskie utwory muzyczne.
Koncert zaczął się od przemówienia wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.
„Akcja «Reinhardt» to czarny okres w dziejach świata i historii. Chęć unicestwienia innych narodów pełzała i miała ku temu pożywkę. Tak się stało, że naród żydowski stał się pierwszy. Ale nie miejmy złudzeń, Polacy byliby kolejnym narodem i nacją, którą należało eksterminować” — powiedział.
Dr Halina Postek z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego odczytała list dyrektora MGW Alberta Stankowskiego, który podkreślił, że „w tym trudnym czasie nieustanne przypominanie o tym, jak straszne konsekwencje niesie za sobą każda wojna jest naszą szczególną powinnością. Nie tylko wobec Ocalałych z Zagłady i ich potomków, ale także wobec młodych ludzi wchodzących dziś w dorosłe życie, którzy w przyszłości przejmą od nas odpowiedzialność za kształtowanie pamięci i postaw następnych pokoleń”.
Po koncercie odbył się pokaz filmu Michała Szymanowicza „Aktion Reinhardt” — pierwszego polskiego dokumentu, opowiadającego o zbrodni, w której wyniku życie straciło prawie 2 mln Żydów. Przy użyciu materiałów archiwalnych i wywiadów z świadkami historii reżyser przybliża widzom historię systematycznego mordu narodu żydowskiego i pokazuje mało znane aspekty zbrodni wojennych.
Z okazji 80. Rocznicy akcji „Reinhardt” na placu Artystów w Kielcach zainstalowano też wystawę plenerową, opowiadającą o genezie i kluczowych wydarzeniach akcji „Reinhardt” oraz przedstawiającą najważniejsze miejsca nazistowskich zbrodni. Wystawę można będzie oglądać do 10 listopada.
Projekt upamiętnienia 80. rocznicy akcji „Reinhardt” to wspólna inicjatywa Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Państwowego Muzeum na Majdanku. Projekt objęty jest Honorowym Patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.