Fotorelacja | Koncert plenerowy „Pieśni getta”

3 września na dziedzińcu dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów odbył się koncert plenerowy „Pieśni getta”, zorganizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego i Teatr Żydowski.

W koncercie wyreżyserowanym przez Gołdę Tencer wzięli udział artyści Teatru Żydowskiego: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Adrianna Dorociak, Sylwia Najah, Izabella Rzeszowska, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Genady Iskhakov, Henryk Rajfer i Dominik Rybiałek. Autorką opracowania muzycznego została pianistka i kompozytorka Teresa Wrońska, która od ponad 30 lat jest kierownikiem muzycznym Teatru.

Artyści Teatru Żydowskiego zaśpiewali piosenki w języku polskim i jidysz pod akompaniamentem muzycznym Teresy Wrońskiej (fortepian), Dariusza Falany (klarnet) i Marka Wrońskiego (skrzypce). Przeczytano również fragmenty listów i dzienników pisanych w getcie.

Był to pierwszy koncert, który odbył się na terenie Szpitala Bersohnów i Baumanów – docelowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Podczas II wojny światowej pracowali tu między innymi Marek Edelman i Adina Blady-Szwajger, której fragmenty wspomnień również wybrzmiały podczas koncertu.

Mimo późnej pory, na koncercie pojawiło się ponad 300 widzów. Publiczność nagrodziła artystów burzliwymi oklaskami. Koncert zagrano w ramach 19. edycji Festiwalu Warszawa Singera, którego partnerem było m.in. Muzeum Getta Warszawskiego.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i zapraszamy do dalszego śledzenia naszych wydarzeń.