Fotorelacja | 81. rocznica egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence
28 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę egzekucji więźniów Pawiaka w Magdalence pod Warszawą. W ceremonii wzięła udział wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Hanna Wróblewska.
Magdalenka stanowiła część tzw. „warszawskiego pierścienia śmierci” – podwarszawskich miejscowości, gdzie w latach 1939-1944 niemieccy naziści prowadzili egzekucje więźniów warszawskich więzień i aresztów. W trakcie okupacji odbyło się ok. 250 takich akcji, w których wyniku straconych zostało blisko 32 tys. osób – większość z nich stanowili więźniowie Pawiaka.
Egzekucja w Lesie Sękocińskim koło Magdalenki w nocy z 27 na 28 maja 1942 roku była jedną z największych masowych akcji mordu w obrębie „pierścienia warszawskiego”. Tej nocy rozstrzelano 224 więźniów Pawiaka, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji oraz członków organizacji konspiracyjnych. W grupie zamordowanych kobiet znajdowało się m.in. 15 więźniarek z pierwszego transportu wysłanego z Pawiaka do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Otrzymały one wyrok śmierci za udział w działalności konspiracyjnej przeciwko Niemcom; zostały przewiezione z powrotem do Warszawy i zamordowane.
Uroczystości upamiętniające ofiary egzekucji tradycyjnie odbywają się w dwóch miejscach – w Muzeum Więzienia Pawiak i w Magdalence. W tym roku ceremonia rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego przy Muzeum. Następnie uczestnicy ceremonii odwiedzili groby ofiar egzekucji na cmentarzu w Łazach oraz wzięli udział w mszy w Kościele św. Marii Magdaleny w Magdalence. Po złożeniu kwiatów w Miejscu Straceń w Magdalence wygłoszono przemówienia okolicznościowe.
W tegorocznych uroczystościach udział wzięli m.in. kombatanci, rodziny ofiar, przedstawiciele polskich organizacji samorządowych oraz instytucji kultury. Ceremonia upamiętnienia odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.