Fotorelacja | 80. rocznica Akcji „Reinhardt” w Przemyślu
We wtorek 8 czerwca w Przemyślu odbyły się wydarzenia zorganizowane w ramach Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę Aktion Reinhardt – otwarcie wystawy plenerowej oraz koncert polskich artystów. Udział w obchodach wzięła reprezentacja Muzeum Getta Warszawskiego: zastępczyni dyrektora ds. naukowych i wystawienniczych Hanna Wróblewska oraz rzeczniczka prasowa Katarzyna Brzezińska.
Wystawa plenerowa Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji «Reinhardt» przybliża zagadnienie masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie przeprowadzonej przez Trzecią Rzeszę w latach 1942–1943. W obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince, a także w obozie koncentracyjnym na Majdanku niemieccy i austriaccy naziści zamordowali wówczas ponad 1,5 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Wśród ofiar, obok stanowiących większość Żydów polskich, byli również obywatele: Niemiec, Austrii, Czechosłowacji, Holandii, Francji, Grecji i innych państw.
24 plansze pozwalają szybko przyswoić sobie najważniejsze informacje o tym mało znanym aspekcie zbrodni wojennych. Teksty historyczne zostały zilustrowane zdjęciami, dokumentami i mapami. Ekspozycja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie dostępna na przemyskim Placu Niepodległości do 20 lipca.
„Wystawa przedstawia miejsca i mechanizmy mordu oraz jego sprawców, ale głównym jej przesłaniem jest upamiętnienie żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, ofiar rasistowskiej ideologii i antysemityzmu, a także przypomnienie o ich heroicznym oporze i walce o zachowanie ludzkiej godności i człowieczeństwa” – mówi Wiesław Wysok zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy zastępczyni dyrektora MGW ds. naukowych i wystawienniczych Hanna Wróblewska przeczytała list Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Elżbiety Witek.
[…] Skala ludobójstwa poraża, ogrom pogardy i nienawiści wciąż budzi pytanie o wymiar człowieczeństwa i jego granice. Dzisiaj, gdy za naszą granicą toczy się okrutna wojna, jakże wymownie brzmią słowa widniejące na mauzoleum, w którym spoczywają popioły zamordowanych: „Los nasz jest was przestrogą”.
Program obchodów 80. rocznicy Akcji Reinhardt – „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” – został zorganizowany przez Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny i Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Plan obchodów upamiętniających obejmuje bogaty program edukacyjny dla młodzieży szkolnej w Polsce i zagranicą, konferencję naukową, wystawy plenerowe, publikacje rocznicowe, pokazy filmu dokumentalnego oraz koncerty i spotkania dla lokalnych społeczności. Po Lublinie i Przemyślu kolejne wydarzenia odbędą się w Białystoku, Warszawie i Kielcach, również w Izraelu i USA. Osoby zainteresowane programem obchodów 80. rocznicy Akcji „Reinhardt” zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz FB Muzeum.