Fotorelacja | 80. rocznica Akcji Reinhardt w Bełżcu
Wczoraj – w 80. rocznicę pierwszych transportów żydowskich obywateli II Rzeczpospolitej Polskiej do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu – odbyła się ceremonia upamiętniająca ofiary Aktion Reinhardt, organizowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Muzeum Getta Warszawskiego reprezentowała zastępca dyrektora ds. naukowych i wystawienniczych, dr Hanna Węgrzynek.
80 lat temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli Akcję Reinhardt – plan systematycznego wymordowania ludności żydowskiej Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego, wykorzystania pracy ofiar oraz grabieży ich mienia. Operacja została przeprowadzona w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Akcję nazwano prawdopodobnie na cześć Reinharda Heydricha, organizatora konferencji w Wannsee i głównego architekta Zagłady. Na szefa jej wyznaczono dowódcę SS i policji w dystrykcie lubelskim SS-Brigadeführera Odilo Globocnika.
Ofiary mordowano zarówno w miejscach ich zamieszkania, jak i wybudowanych specjalnie na potrzeby tej operacji obozach – Bełżec, Sobibór, Treblinka – jak i obozach powstałych w zamierzeniu jako koncentracyjne: Majdanek i Auschwitz-Birkenau. Do końca 1943 roku Akcja Reinhardt pochłonęła życie ok. 1,85 mln Żydów, w większości obywateli II Rzeczypospolitej.