Elżbieta Borowiak
”My to bardzo przeżywamy, zawsze za każdym razem, jak córka chodzi tam, zawsze zapala światełko” – wspomina Elżbieta Borowiak (ur. 1939), jedyna z żyjących członków rodziny Wolskich, którzy w latach 1942-44, w przygotowanej przez siebie ziemiance dali schronienie 40 osobom, w tym założycielowi Oneg Szabat, historykowi Emanuelowi Ringelblumowi. Mieczysław Wolski, jego matka Małgorzata, siostry Halina i Wanda oraz siostrzeniec Janusz Wysocki ukrywali Żydów na powierzchni, w przybliżeniu, 35 m² tzw. bunkra „Krysia”. Kryjówka znajdowała się pod terenem szklarni na posesji Wolskich przy Grójeckiej 81.
O zdekonspirowaniu bunkru „Krysia” można przeczytać w felietonie dra Pawła Wieczorka tutaj: https://1943.pl/artykul/bunkier-krysia/
Zapraszamy na cykl wywiadów filmowych, które zostały zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoimi wspomnieniami z czasu okupacji, jak i lat poprzedzających wojnę, podzielili się działacze ruchu oporu: żołnierze podziemia i harcerze, a także osoby Ocalałe z Zagłady.
Filmy dostępne są w trzech lokalizacjach: na stronie internetowej www.1943.pl, profilu społecznościowym FB i kanale YouTube MGW.
Cykl 30 wywiadów został przygotowany przez dział edukacji i wpisuje się w działalność #MGWonline. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.