Dziś 98. urodziny obchodzi Wacław Kornblum
Dziś swoje 98. urodziny obchodzi Wacław Kornblum – Ocalały z Zagłady, świadek historii – z którym spotkał się i przekazał najlepsze życzenia dyrektor Albert Stankowski.
Wacław Kornblum urodził się w 1926 roku w Paryżu w rodzinie żydowskiej, pod koniec lat 20. przeniósł się do Warszawy. Mieszkał przy Śliskiej 42, nieopodal szpitala Bersohnów i Baumanów. Jego rodzice należeli do Bundu, dlatego też uczęszczał do przedszkola działającego pod patronatem Bundu, potem do bundowskiej szkoły przy ul. Krochmalnej 36. Tuż przed wybuchem wojny cała rodzina przeprowadziła się na Niską 35, a Izaak Kornblum miał wówczas trzynaście lat.
Przebywał w getcie od jego utworzenia 16 listopada 1940 r., aż do marca 1943 r. Pierwszą akcję likwidacyjną przetrwał, opłacając się policji żydowskiej. W 1943 r. z Umschlagplatzu został wykupiony przez wuja. Od tego czasu ukrywał się, najpierw u wuja na terenie getta, później na Pradze i na Białostocczyźnie. Przeżył wojnę i w 1957 r. wyjechał do Izraela. Po trzydziestu latach wrócił do Warszawy i do dziś mieszka na Woli i jest członkiem Rady Muzeum Getta Warszawskiego.
Nakładem Muzeum Getta Warszawskiego opublikowano na podstawie jego przeżyć książkę „Wacław Kornblum. Wspomnienia. Moja wersja”, która stanowi emocjonalną opowieść o różnorodności życia Żydów przedwojennej Warszawy, stosunkach polsko-żydowskich podczas okupacji, opowieść o ukrywaniu się i przetrwaniu, wreszcie o powojennej historii ocalałych. Lektura jego wspomnień to okazja, aby poznać historię warszawskiego getta z perspektywy ofiary systemowych prześladowań podczas niemieckiej okupacji.
Zachęcamy do zamawiania książki w naszym sklepie.
Polecamy także posłuchanie rozmowy z Wacławem Kornblumem przybliżającym swoją historię.