Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie.
– Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć matek i ich dzieci oraz milionów niewinnych ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że urodzili się Żydami. Język nienawiści, antysemityzm, rasizm, uprzedzenia doprowadziły do tego niewyobrażalnego zła – powiedziała Gołda Tencer podczas warszawskich uroczystości w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Warszawskie uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Data obchodów – 27 stycznia – związana jest z wyzwoleniem obozu w Auschwitz-Birkenau w 1945 roku, a ustanowiona została w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, ambasad Stanów Zjednoczonych, Rosji, Izraela i Niemiec, instytucji kultury, organizacji społecznych i wyznaniowych.
Podczas przemówień mówiono o konieczności przeciwstawiania się wszelkim przejawom nienawiści i antysemityzmu. Obojętność – podkreślano – jest przyzwoleniem, zgodą na rozprzestrzenianie się zła we współczesnym świecie.
Gołda Tencer, twórczyni Fundacji Szalom, organizatora obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie podkreśliła, że spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć matek i ich dzieci oraz milionów niewinnych ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że urodzili się Żydami. – Język nienawiści, antysemityzm, rasizm, uprzedzenia doprowadziły do tego niewyobrażalnego zła – powiedziała Tencer. – Milczenie przyzwala na zbyt wiele – dodała. Swoje wystąpienie zakończyła słowami – Gołda, córka Szmula Tencera, który w Auschwitz miał wytatuowany numer 128266.
Oficjalny list do uczestników uroczystości przesłał Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres. „Tegoroczne obchody przypadają w czasach alarmującego wzrostu antysemityzmu. Począwszy od napadu na synagogę w Stanach Zjednoczonych – który pociągnął za sobą 11 ofiar śmiertelnych – po zbezczeszczenie żydowskich grobów w Europie. Trwająca od wieków nienawiść nie tylko nadal jest silna, ale wciąż się nasila. Jesteśmy świadkami wzrostu sił neonazistowskich oraz prób pisania historii na nowo i przeinaczania faktów o Holokauście. Widzimy, jak bigoteria rozprzestrzenia się w internecie z prędkością światła” – podkreślił Guterres.
„Wraz z upływem czasu pamięć o drugiej wojnie światowej zaciera się, a liczba osób, które przeżyły Holokaust, maleje. I właśnie dlatego musimy zachować szczególną czujność. Były naczelny rabin Wielkiej Brytanii powiedział niezapomniane słowa: „Nienawiść, która zaczyna się od Żydów, nigdy nie kończy się na Żydach”. Rzeczywiście, nietolerancja wkracza do polityki i atakuje grupy mniejszościowe: muzułmanów, migrantów i uchodźców. Bazuje na złości i obawach w zmieniającym się świecie. W obecnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości, powinniśmy zjednoczyć się w walce o powszechne wartości i budować świat, w którym wszyscy ludzie są równi” – dodał w liście Sekretarz Generalny ONZ.
Dyrektor i koordynator do spraw komunikacji społecznej m. st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra przypomniała, że rok 2019 jest rokiem Marka Edelmana: – To jest nasz apel, żebyśmy ten rok, przed kolejną, 75. rocznicą wykorzystali na refleksję, ale także na konkretne działania. Abyśmy byli pewni, że zrobiliśmy wszystko, żeby to się więcej nie zdarzyło.
W warszawskich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, ambasad Stanów Zjednoczonych, Rosji, Izraela i Niemiec, instytucji kultury, organizacji społecznych i wyznaniowych. Muzeum Getta Warszawskiego reprezentowali dr Hanna Węgrzynek, zastępca Dyrektora Muzeum ds. Naukowych i Wystawienniczych oraz prof. Konrad Zieliński, kierownik Działu Naukowo-Badawczego, którzy złożyli kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.
Warszawskie uroczystości zakończyła modlitwa ekumeniczna, w której wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań.
dr Kama Pawlicka