Dzieje Siennej i Śliskiej – trzecia wystawa plenerowa Muzeum Getta Warszawskiego

„Pocztówki z naszej okolicy. Historia ulic Siennej i Śliskiej” to trzecia wystawa plenerowa Muzeum Getta Warszawskiego. Ekspozycja znajdująca się na ogrodzeniu Szpitala Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej 60 została otwarta 14 maja.

Dzieje obu ulic zaczynają się pod koniec XVIII wieku. Już w XIX wieku stały się one świadectwem bogatych, polsko-żydowskich relacji społecznych – kamienice czynszowe przy Siennej i Śliskiej zamieszkiwali zarówno Polacy, jak i Żydzi. W 1878 roku ukończono budowę Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, ufundowanego przez dwie rodziny żydowskich filantropów, który do dziś stoi przy Siennej 60. Leczono w nim dzieci bez względu na ich wyznanie. Na przełomie XIX i XX wieku mieściły się tu już sklepy, popularne kino, fabryka armatur i Towarzystwo Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych i Przemysłowych. W latach 30. Przybyło w tym rejonie placówek edukacyjnych. Podczas okupacji niemieckiej ten rejon Warszawy znalazł się w granicach tzw. małego getta. Przy Siennej 41 mieszkała z rodzicami, przesiedlona tam z Zielnej, nastoletnia wówczas Mary Berg – autorka jednego z najbardziej znanych pamiętników z getta warszawskiego. Sienna 16 to ostatnia lokalizacja Domu Sierot Stefanii Wilczyńskiej i Janusza Korczaka.

Podczas Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego w Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów leczono pacjentów. Ten historyczny zabytek jest wyjątkowym świadkiem historii, ocalałym z wojennego pogorzeliska. Muzeum Getta Warszawskiego planuje zorganizować w nim swoją wystawę stałą w 2023 roku.

Więcej o historii Siennej i Śliskiej dowiedzą się Państwo z wystawy – zapraszamy!

Autorką fotografii jest Maja Nowak.

Anna Kilian