Polsko-Izraelska Orkiestra Symfoniczna

Dotacja: Polsko-Izraelska Orkiestra Symfoniczna. Młodzi muzycy dla upamiętnienia 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

1. Przygotowanie polsko-izraelskiej orkiestry

  • Został przygotowany Scenariusz Koncertu stanowiący rozszerzenie Koncepcji Artystycznej;
  • Wybrano Dyrektora Muzycznego w projekcie; zapewniono prawo autorskie; Przygotowano próby orkiestry w Polsce wraz zapewnieniem przelotów, hoteli oraz wyżywienia.
  • Przygotowano scenariusze serialu dokumentalnego o orkiestrze polsko- izraelskiej.
  • Podpisano stosowne umowy z dyrygentką Anną Sułkowską Migoń, kompozytorką Elżbietą Sikorą, a także producentem koncertu po stronie polskiej i izraelskiej.

2. Realizacja koncertu w Teatrze Wielkim

Kompleksowo zrealizowano próby orkiestry w Polsce w lutym oraz w kwietniu. Przygotowanie przygotowano programy koncertu. Odbyły się prace związane z listą zaproszonych gości, przygotowaniem zaproszeń oraz sprzedażą biletów. Podpisano umowę z TWON w celu rezerwacji a także współpracy Teatru Wielkiego przy organizacji wydarzenia.W dniu 19. Kwietnia zrealizowano koncert PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ w 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Koncert, poza symbolicznym przesłaniem i oddaniem hołdu zarówno żydowskim, jak i polskim ofiarom nazistowskiego terroru, podkreślił znaczenie relacji polsko-żydowskich opartych na wzajemnym szacunku dla wspólnej wielowiekowej tradycji i prawdzie historycznej. Było to przede wszystkim spotkanie młodych muzyków z Polski i Izraela, którego nadrzędną ideą było i jest przełamywanie barier i stereotypów, tworzenie nowych relacji między młodym pokoleniem Polaków i Żydów, dlatego też muzycy z obu krajów, pamiętając o przeszłości – zagrali dla przyszłości.W programie koncertu: premierowo wykonano utwór „Tenebrae” Elżbiety Sikory oraz VIII Symfonię op.83 „Kwiaty Polskie”.

3. Rejestracja i transmisja audiowizualna koncertu

Zrealizowano transmisję na żywo koncertu w TVP 1 a także TVP Historia. Koncert został również nagrany i został opublikowany w mediach społecznościowych MGW. Zakupiono również prawa autorskie oraz tłumaczenia niezbędne do realizacji koncertu na wysokim poziomie. Wykonano tłumaczenia filmów przygotowywanych w ramach zadania na język polski, angielski oraz hebrajski. W ramach punktu została również zrealizowana promocja materiałów filmowych w mediach społecznościowych. Filmy cieszyły się dużą popularnością w mediach społecznościowych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji „Polsko-Izraelska Orkiestra Symfoniczna. Młodzi muzycy dla upamiętnienia 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim”