Dofinansowanie ze środków europejskich z programu FEnIKS
Z przyjemnością informujemy, że Muzeum Getta Warszawskiego podpisało umowę z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie ze środków europejskich z programu FEnIKS.
Projekt pn. „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków d. Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki – części wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego” zakłada m.in.:
- utworzenie docelowej siedziby Muzeum poprzez rewitalizację i adaptację dwóch budynków zabytkowych – dawnego szpitala i laboratorium na nowe funkcje – Wystawy Stałej oraz Centrum Edukacyjnego, wraz z realizacją nowych kubatur naziemnych i podziemnych pod dziedzińcem wewnętrznym kompleksu Muzeum,
- realizację ekspozycji Wystawy Stałej, wraz z konserwacją oraz digitalizacją muzealiów, archiwaliów, judaików,
- stworzenie Mediateki – części wystawy stałej o charakterze innowacyjnym i uzupełniającym, umożliwiającej nowe oraz immersyjne formy korzystania z kultury, wraz z uwzględnieniem rozwiązań dla osób z różnymi formami niepełnosprawności i neuroróżnorodnych,
- różnorodne działania kulturalne, wystawiennicze i edukacyjne z partnerami z innych państw oraz podnoszenie kompetencji pracowników Muzeum w różnych obszarach muzealniczych.
Projekt ma charakter wieloaspektowy i kompleksowy, dzięki czemu Muzeum będzie prowadzić stałą działalność kulturalną i edukacyjną.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021 – 2027 (FEnIKS).
Wysokość dofinansowania z EFRR: 57 423 828,88 PLN
Całkowita wartość projektu: 323 879 688,83 PLN
Projekt realizuje cel Działania FENX.07.01 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej, czyli wzmocnienie wpływu kultury i zrównoważonej turystyki na rozwój gospodarczy, włączenie społeczne i innowacje społeczne. Ponadto projekt przewiduje rozwiązania efektywności energetycznej i odpowiadające wyzwaniom zielonej gospodarki, stosuje zasady Nowego Europejskiego Bauhausu, wspiera transformację cyfrową oraz stosuje „Europejskie Zasady Jakości dla finansowanych przez UE interwencji o potencjalnym wpływie na dziedzictwo kulturowe”.