Budowa siedziby Muzeum – najważniejsze wydarzenia i podsumowanie prac w 2024 roku

W 2024 roku prace budowlane związane z powstawaniem Muzeum Getta Warszawskiego nabrały tempa. W ciągu minionych miesięcy wykonano wiele kluczowych zadań. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia dotyczące budowy Muzeum w 2024 roku.

STYCZEŃ –  rozmowa z architektem Jerzym Wowczakiem

„Przywracamy budynkowi szpitala świetność”

Dziennikarka Masza Makarowa, pracowniczka Muzeum Getta Warszawskiego, przeprowadziła interesującą rozmowę z twórcą projektu Muzeum, architektem i historykiem sztuki dr. inż. arch. Jerzym Wowczakiem. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

MARZEC – znalezienie granatów i amunicji z czasów II wojny światowej

Podczas robót ziemnych w dawnym Szpitalu Bersohnów i Baumanów, w piwnicy pod wejściem głównym do budynku, natrafiono na 20 granatów ręcznych polskiej produkcji oraz 500 sztuk amunicji strzeleckiej, które najprawdopodobniej pochodzą z II wojny światowej. Na miejsce wezwano patrol saperski, a teren zabezpieczyła policja. Granaty i amunicja zostały zdeponowane w Kontenerowym Magazynie Materiałów Wybuchowych, następnie zneutralizowane.

KWIECIEŃ – podsumowanie prac rozbiórkowych

Do kwietnia 2024 roku wykonano prace rozbiórkowe, podbito fundamenty dawnego szpitala oraz pogłębiono ściany szczelinowe. Wszystkie działania były prowadzone zgodnie z wydaną decyzją konserwatorską oraz uzyskaną decyzją pozwolenia na budowę.

MAJ – kluczowy etap budowy kondygnacji podziemnych

W maju kontynuowano prace budowlano-konserwatorskie w piwnicach budynku Szpitala oraz budynku Okulistyki. Trwał również proces głębienia ścian szczelinowych, który jest kluczowym etapem budowy kondygnacji podziemnych.

CZERWIEC – wizyta p. Ewy Heller-Ekblad, wnuczki dr Anny Braude-Hellerowej

W czerwcu mieliśmy ogromny zaszczyt gościć panią Ewę Heller-Ekblad, wnuczkę dr Anny Braude-Hellerowej, która odwiedziła dawny Szpital Bersohnów i Baumanów. Nie ma drugiej osoby tak zasłużonej dla Szpitala jak dr Anna Braude-Hellerowa, związana z placówką od 1914 roku. To dzięki jej wysiłkom w 1930 roku ponownie otwarto Szpital, w którym dwa lata wcześniej została lekarzem naczelnym. Pozostała z pacjentami i personelem placówki do samego końca i zginęła prawdopodobnie w czasie powstania w getcie warszawskim. Jej wnuczka Ewa Heller urodziła się w 1940 roku. Choć tego nie pamięta, mieszkała na terenie Szpitala Bersohnów i Baumanów wraz z rodzicami i babcią. Po ponad 80 latach wróciła do dawnego Szpitala. Spotkanie z Ewą Heller-Ekblad było dla nas piękną i wzruszającą okazją do rozmowy o historii jej rodziny, o pamięci i o dziejach Szpitala Bersohnów i Baumanów. Przedstawiliśmy również naszej Gościni projekt przyszłej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego.

Poniżej możecie obejrzeć Państwo filmowy zapis rozmowy z panią Ewą Heller-Ekblad.

fot. Robert Wilczyński

SIERPIEŃ – wizyta Minister Stanu, pełnomocniczki Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów

W sierpniu odbyło się spotkanie z Minister Stanu, pełnomocniczką Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów, Claudią Roth. Wizyta Pani Minister stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz omówienia kwestii związanych z zachowaniem pamięci o trudnej przeszłości, która łączy nasze narody. W trakcie spotkania dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Albert Stankowski, wraz z dr hab. Katarzyną Person, zastępczynią dyrektora ds. naukowych i wystawienniczych, oraz prof. Danielem Blatmanem, głównym historykiem muzeum, zaprezentowali projekt wystawy stałej, który ma na celu opowiedzenie o tragicznych losach Żydów, szczególnie tych, którzy po wojnie byli pomijani i zapomniani. Pani Minister została również oprowadzona po budowie muzeum. Zwieńczeniem wizyty było odwiedzenie wykopalisk archeologicznych przy dawnej Miłej 18, gdzie dr Paweł Freus przybliżył historię odkrytych w 2022 roku fundamentów XIX-wiecznych piwnic, które podczas powstania w getcie warszawskim służyły jako schron.

fot. Robert Wilczyński

WRZESIEŃ – wylanie chudego betonu pod płytę fundamentową

W wrześniu trwały prace wykopaliskowe pod nowoprojektowany budynek, wylano również chudy beton pod płytę fundamentową.

fot. Marcin Czechowicz

PAŹDZIERNIK – podpisanie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie ze środków europejskich w ramach programu FEnIKS na projekt „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie”

Muzeum Getta Warszawskiego podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie ze środków europejskich w ramach programu FEnIKS na projekt „Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie”. Projekt obejmuje adaptację budynków na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz budowę Mediateki, części wystawy stałej Muzeum. Więcej informacji o projekcie można przeczytać tutaj.

Wizualizacja Muzeum Getta Warszawskiego - Opracowanie: KB Projekty Konstrukcyjne we współpracy z APP Jerzy Wowczak oraz zespołem ARTFM

Kolejne niezwykle odkrycie na budowie Muzeum Getta Warszawskiego. Podczas prac na miejscu archeolodzy odsłonili relikty drewnianej XIX-wiecznej studni, która powstawała wraz z budową Szpitala Bersohnów i Baumanów. Znajdowały się one 6 metrów pod powierzchnią, mniej więcej na poziomie -2 budowanego Muzeum.

LISTOPAD – konferencja prasowa inaugurująca rozpoczęcie projektu w ramach programu FEnIKS oraz roboty żelbetowe związane z budową podziemnych kubatur Muzeum

12 listopada 2024 roku w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa inaugurująca rozpoczęcie projektu w ramach programu FEnIKS. Transmisję z konferencji można obejrzeć poniżej.

fot. Robert Wilczyński

Na terenie budowy kontynuowano roboty żelbetowe związane z budową podziemnych kubatur Muzeum. Generalny wykonawca, konsorcjum firm Adamietz Warszawa i Adamietz sp. z o.o., kontynuował prace zbrojarskie oraz montaż szalunków ścian i stropów w części wschodniej kompleksu. W zachodniej części kompleksu trwały prace ziemne, związane z pogłębianiem terenu w celu wykonania płyty dennej na poziomie -3.W obiektach zabytkowych wykonano prace konstrukcyjne związane z wzmocnieniem stropów i ścian. Trwały także instalacje wentylacji, klimatyzacji, ciepła technologicznego oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej.

fot. Marcin Czechowicz

GRUDZIEŃ – prace nie zwalniają tempa

Prace nad budową Muzeum Getta Warszawskiego nie zwalniają tempa nawet w grudniu. Tegoroczna zima sprzyja robotom budowlanym. Każdego dnia powstają kolejne konstrukcje żelbetowe kondygnacji podziemnych. Wkrótce wykonawca rozpocznie prace na poziomie terenu.

fot. Marcin Czechowicz

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie