Bronisław Erlich kończy 100 lat
Setne urodziny obchodzi dzisiaj Bronisław Erlich – urodzony w Warszawie polski Żyd, autor wydanych przez Muzeum Getta Warszawskiego wspomnień „Żydowskie dziecko Warszawy”.
Bronisław Erlich urodził się w 1923 roku w Warszawie. Mieszkał na Nalewkach z rodzicami i trojgiem rodzeństwa. W pierwszych miesiącach wojny wraz z siostrą uciekł na wschód: rodziców i młodszego brata nigdy już nie zobaczył. W książce wspomina przyjazd do Małkini, która znajdowała się na granicy sowieckiej strefy okupacji:
„Tu po raz pierwszy zapoznałem się z brutalnością okupantów. Ledwo pociąg stanął, niemieccy żołnierze rzucili się do wagonów i zaczęli spędzać Żydów do zasieku. (…) Po krótkim czasie z mężczyzn uformowano grupy robocze, które zapędzono do robót naprawczych uszkodzonego przez bomby dworca kolejowego”.
Później przebywał w Wołkowysku (dzisiejsza Białoruś) na fałszywych papierach, które wyrobił mu Polak, adwokat Józef Siewaszewicz. To właśnie dzięki tym dokumentom (według nich Erlich był chłopem spod Kielc) przeżył, kiedy miasto zostało zajęte przez Niemców.
W 1942 roku Erlicha wysłano do pracy w gospodarstwie rolnym w Turyngii. Tam doczekał się zakończenia wojny. Wrócił do Polski, lecz w 1956 roku wyemigrował do Izraela, aby kilka lat później powrócić do Europy i osiedlić się w Szwajcarii, gdzie mieszka do dziś.
Bronisław Erlich za swoją ojczyznę uważa Polskę, Izrael i Szwajcarię. Chętnie spotyka się z młodzieżą oraz udziela wywiadów w mediach.
Życzymy panu Bronisławowi 200 lat!
Książka Bronisława Erlicha „Żydowskie dziecko Warszawy” dostępna jest w naszym sklepie internetowym.