Bogata przeszłość Warszawy – fotorelacja z otwarcia wystawy MGW

„Warszawa w trzech odsłonach” to czwarta wystawa plenerowa Muzeum Getta Warszawskiego. Ekspozytory z planszami fotograficznymi stanęły na Placu Grzybowskim 8 września.

Kuratorką ekspozycji jest dr Magdalena Piecyk, zastępca kierownika działu wystaw MGW. Tytułowe trzy odsłony składają się na obraz, historię i kulturę współczesnej Warszawy. Dwanaście plansz ustawionych na Placu Grzybowskim przedstawia przemiany, jakim uległo dwanaście miejsc w centrum Warszawy – Plac Bankowy, ulice: Złota, Chłodna, Leszno, Gęsia, Zielna, Graniczna i Królewska, a także Plac Żelaznej Bramy i Hale Mirowskie, Synagoga na Tłomackiem i Plac Grzybowski.

Zdjęcia podchodzą ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego, Instytutu Sztuki PAN, Archiwum Państwowego Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Mazowieckiego Warszawskiego Konserwatora Zabytków, Polskiej Agencji Prasowej, Fundacji 39, Biblioteki Kongresu i Biblioteki Narodowej.

Po wernisażu odbył się spacer varsavianistyczny śladami ukazanych na fotografiach miejsc. Poprowadziła go socjolog i edukatorka Jagna Kofta z działu edukacji MGW.

Autorką fotografii jest Maja Nowak.

Anna Kilian