83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
27 września w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Muzeum Getta Warszawskiego reprezentowała wicedyrektor Hanna Wróblewska.
Uroczystości odbyły się przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Oficjalna część obchodów rozpoczęła się od przemówień przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Odczytano między innymi list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podkreślił on, że „tylko własne, wolne, suwerenne państwo stwarza najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju narodu i jest najlepszym gwarantem naszych praw i wolności”. Następnie wykonano hymn Polski i hejnał Warszawski oraz odprawiono modlitwę ekumeniczną. Po apelu pamięci i salwie honorowej uczestnicy obchodów złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki.
Polskie Państwo Podziemne powstało w noc z 26 na 27 września 1939 roku, kiedy to gen. Michał Tokarzewski-Tarasiewicz utworzył w oblężonej Warszawie Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację, mającą walczyć z niemieckimi i radzieckimi okupantami.
Państwo Podziemne, które istniało do stycznia 1945 roku, było niezwykle rozbudowaną i sprawnie działającą strukturą – badacze podkreślają, że był to ewenement w skali ówczesnej Europy. W podziemiu działały nie tylko struktury administracyjne, ale też instytucje oświaty: szacuje się, że podziemną edukację otrzymało kilkaset tysięcy osób.
Jednym z organów Państwa Podziemnego była również Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze RP na Kraj, bardziej znana jako „Żegota”. Dzięki pomocy finansowej i humanitarnej, a także zaopatrzeniu w fałszywe dokumenty, udało się uratować blisko 50 tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.