21. Festiwal Warszawa Singera z Muzeum Getta Warszawskiego
Już 24 sierpnia rozpocznie się 21. Festiwal Warszawa Singera, który potrwa do 1 września br. Koncerty, wystawy, spacery, wykłady, to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w programie. Znajdują się w nim również aktywności zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego, na które serdecznie zapraszamy.
W ramach programu Warszawy Singera proponujemy Państwu trzy wydarzenia:
- Spacer śladami lekarzy getta warszawskiego
sobota, 24 sierpnia 2024 | godz. 12:00 | Śliska 51 (dawny Szpital Dziecięcy im. Bersohnów i Baumanów). - Zwiedzanie wykopalisk przy dawnej Miłej 18
niedziela, 25 sierpnia 2024 | godz. 12:00 | Róg ul. Miłej i ul. Dubois - Spotkanie wokół Przewodnika po dawnym getcie warszawskim
1 września (niedziela) | godz. 11:00 | Austriackie Forum Kultury w Warszawie Próżna 7/9
Więcej szczegółów na temat konkretnych wydarzeń znajdą Państwo poniżej.
Spacer śladami lekarzy getta warszawskiego
sobota, 24 sierpnia 2024 | godz. 12:00 | Śliska 51 (dawny Szpital Dziecięcy im. Bersohnów i Baumanów).
W czasie wędrówki ulicami dawnego getta warszawskiego przybliżymy Państwu wybrane postaci na podstawie relacji, dzienników i wspomnień. Zaczniemy spacer przy przyszłej siedzibie Muzeum Getta Warszawskiego – dawnym Szpitalu Dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów. Był on świadkiem niesienia pomocy medycznej dzieciom z rodzin żydowskich i polskich od 1878 roku. W czasie Zagłady placówka kontynuowała swoją pracę, a lekarka Adina Blady-Szwajger związana z nią, nazwała działalność lekarzy w tym tragicznym okresie „nadludzką medycyną”.
Spacer potrwa ok. 2 godzin, a poprowadzi go Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW. Jest przewodniczką miejską, autorką „Przewodnika po dawnym getcie warszawskim”, historyczką i dziennikarką.
Zwiedzanie wykopalisk przy dawnej Miłej 18
niedziela, 25 sierpnia 2024 | godz. 12:00 | Róg ul. Miłej i ul. Dubois
Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na zwiedzanie terenu wykopalisk archeologicznych na skrzyżowaniu dzisiejszych ul. Miłej i Dubois. Badania w tym miejscu były prowadzone przez badaczy Muzeum Getta Warszawskiego latem 2022 roku. W miejscu badań odnaleziono pozostałości po wybudowanej tu w 1942 roku kryjówce oraz tysiące artefaktów, należących do żydowskich mieszkańców Warszawy. Czy odsłonięte piwnice były częścią tzw. bunkra Żydowskiej Organizacji Bojowej? Co w tym miejscu udało się znaleźć badaczom? Jakie pytania pozostały bez odpowiedzi? Jaka jest przyszłość tego miejsca? Na wszystkie te pytania odpowiedzą pracownicy Muzeum Getta Warszawskiego.
W czasie wydarzenia można będzie kupić „Przewodnik po dawnym getcie warszawskim” ze zniżką 15 %, w wersji polskiej i angielskiej.
Spotkanie wokół Przewodnika po dawnym getcie warszawskim
1 września (niedziela) | godz. 11:00 | Austriackie Forum Kultury w Warszawie Próżna 7/9
Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na spotkanie promocyjne wokół „Przewodnika po dawnym getcie warszawskim” autorstwa historyczki i przewodniczki Maszy Makarowej. Jak oprowadzić po miejscu, którego nie ma? Czy możliwy jest przewodnik po części Warszawy, która przestała istnieć wraz z ulicami, kamienicami, domami modlitwy oraz przede wszystkim z jej mieszkańcami? Czy historię tego, czego nie ma, mogą opowiedzieć upamiętnienia? Zaproszeni eksperci i ekspertki oraz autorka przewodnika porozmawiają na temat pamięci o getcie warszawskim i jego mieszkańcach, upamiętnień na tym terenie oraz o specyfice spacerów po terenie dawnego getta.
W czasie wydarzenia można będzie kupić „Przewodnik po dawnym getcie warszawskim” ze zniżką 15 %, w wersji polskiej i angielskiej.