„Warszawa jest moja i ja jestem jej” – spacer varsavianistyczny śladami Janusza Korczaka
Muzeum Getta Warszawskiego zaprasza na trzecią przechadzkę z cyklu comiesięcznych, edukacyjnych spacerów varsavianistycznych. W niedzielę 11 sierpnia spotykamy się na ul. Jaktorowskiej
„…kocham Wisłę warszawską i oderwany od Warszawy odczuwam żrącą tęsknotę. Warszawa jest moja i ja jestem jej. Powiem więcej: jestem nią”. Tak pisał o swoim ukochanym mieście Janusz Korczak w 1942 roku, w „Pamiętniku” pisanym w getcie warszawskim w ciągu ostatnich trzech miesięcy życia.
Ten wybitny pedagog, zwolennik poszanowania praw dziecka i jego emancypacji, lekarz i pisarz, pracował i poszerzał swoją wiedzę na Dalekim Wschodzie, w Berlinie, Londynie, Paryżu, Palestynie, Szwajcarii, ale nigdy nie zdecydował się zamieszkać poza granicami Polski.
Życie Janusza Korczaka związane było głównie z Warszawą – to tu urodził się, zdobywał doświadczenia szkolne, studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie. Pracował jako pediatra w Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej 60 – docelowej siedzibie Muzeum Getta Warszawskiego. Pisał do warszawskich czasopism – „Kolców”, „Czytelni dla wszystkich”, „Głosów”, tu były wydawane jego książki, m.in. „Król Maciuś Pierwszy”, „Bankructwo małego Dżeka”, „Kajtuś Czarodziej”. W siedzibie Polskiego Radia przy ul. Zielnej 25 miał audycje dla dzieci – „Gadaninki”. W latach 1912 – 42 prowadził nowatorski program wychowawczy, w założonym razem ze Stefanią Wilczyńską, Domu Sierot dla dzieci żydowskich przy ul. Krochmalnej 92 (dziś ul. Jaktorowska), przeniesionym do getta na ul. Chłodną 33, a w końcu na Sienną 16. To stamtąd wyruszył razem z dziećmi – podczas Wielkiej Akcji – 5 sierpnia na Umschlagplatz, skąd wraz z innymi został wywieziony do obozu zagłady w Treblince.
Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z warszawskimi losami Janusza Korczaka.
Swoją wiedzą na temat wybitnego pedagoga podzieli się Jagna Kofta – pracowniczka działu edukacji Muzeum Getta Warszawskiego i przewodniczka po Warszawie.
Miejsce zbiórki uczestników spaceru to dawny budynek Domu Sierot, a współcześnie Pracownia Muzeum Warszawy-Korczakianum, przy ul. Jaktorowskiej 6 – 11 sierpnia o godzinie 12.00.
Anna Kilian