Muzeum Bojowników Getta z rewizytą w MGW

Dyrektor Muzeum Bojowników Getta w Lochame ha-Geta`ot odwiedził Muzeum Getta Warszawskiego, by rozmawiać o wzajemnej współpracy. Wizytę Yigala Cohena zorganizował Instytut Polski w Tel Awiwie.

Delegacja MGW odwiedziła Muzeum Bojowników Getta w styczniu tego roku. Wyjazd zorganizował Instytut Polski w Tel Awiwie. Oprócz instytucji w Lochame ha-Geta`ot przedstawiciele MGW spotkali się również z pracownikami Moreshet – The Mordechai Anielevich Memorial i Muzeum Massuah. W Warszawie dyrektorzy Cohen i Stankowski poruszali zagadnienia dotyczące wzajemnej współpracy.

Muzeum Bojowników Getta (pełna nazwa: Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego Oporu i Holokaustu, Centrum Studiów i Dokumentacji Imienia Icchaka Kacenelsona) – The Ghetto Fighters` House – jest izraelskim muzeum historycznym, mieszczącym się w kibucu Lochame ha-Geta`ot w Zachodniej Galilei. Powstało w 1949 roku i jest pierwszym muzeum Holokaustu na świecie. Założyli je ocaleli z Zagłady członkowie ruchu oporu z Polski i Litwy – powstańcy z getta warszawskiego i wileńskiego oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych, m.in. Icchak Cukierman i Cywia Lubetkin z Żydowskiej Organizacji Bojowej. Instytucja upamiętnia ich odwagę, triumf ducha i zdolność do odbudowania życia na nowo po straszliwej wojennej traumie w nowym państwie, o którym zawsze marzyli – Izraelu.

Jedną z wystaw stałych jest „Jewish Warsaw”, przedstawiająca historię polskich Żydów i żydowskiej Warszawy. Muzeum znajduje się w sercu społeczności kibucu – The Ghetto Fighters` Kibbutz – i prowadzi działalność badawczo-edukacyjną. Wyjątkowym oddziałem The Ghetto Fighters` House jest Muzeum Pamięci Dzieci – Yad Layeled Children`s Memorial Museum. Jedna z jego ekspozycji to „Dzieci Korczaka”. Wystawą stałą jest również „Facing the Glass Booth”, której najważniejszym eksponatem jest szklana kabina, w jakiej zeznawał Adolf Eichmann w 1961 roku podczas swojego procesu w Jerozolimie, wybudowana dla jego bezpieczeństwa.

Anna Kilian