Getto we wspomnieniach Ludwika Hirszfelda
Ludwik Hirszfeld – lekarz, bakteriolog i immunolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej, nowej dziedziny nauki, seroantropologii oraz podstaw nauki o grupach krwi (z Emilem von Dungenem), za swoje liczne osiągnięcia naukowe nominowany do Nagrody Nobla.
Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku zorganizował w mieście ośrodek przetaczania krwi. Został zmuszony do zamieszkania w getcie warszawskim. Prowadził tam wykłady, pracował naukowo, a także – dzięki szczepionce przekazanej przez prof. Rudolfa Weigla ze Lwowa, nielegalnie przemyconej do getta – leczył chorych na tyfus plamisty. W lipcu 1942 roku uciekł z getta na tzw. stronę aryjską. Przez pewien okres ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem w domu Laury Kenig w Starej Miłośnie koło Warszawy, później u gospodarza Stanisława Kaflika w Klembowie koło Tłuszcza, udając urzędnika-dezynfektora. W 1943 roku spisał swoją autobiografię, która ukazała się w 1946 roku pod tytułem „Historia jednego życia”.
Zapraszamy na siódmy i ostatni w tym roku spacer varsavianistyczny – „Getto we wspomnieniach Ludwika Hirszfelda”, który odbędzie się w niedzielę 19 grudnia. Zbiórka o godz. 12.00 na dziedzińcu dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60. Spacer poprowadzi przewodniczka Agnieszka Kuś. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Do zobaczenia!