Wizyta z Muzeum Bojowników Getta
4 sierpnia delegacja Muzeum Bojowników Getta z kibucu Lochamei ha-Geta’ot spotkała się w Warszawie z przedstawicielami Muzeum Getta Warszawskiego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wizyta odbyła się w klubokawiarni Babel, prowadzonej przez TSKŻ – Towarzystwo Społeczno-Kulturowe Żydów w Polsce.
Kibuc Lochamei ha-Geta’ot (hebr. kibuc bojowników getta) został założony 19 kwietnia 1949 r., w szóstą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Rok później w kibucu otwarto Beit Lochamei ha-Geta’ot – Muzeum Bojowników Getta, będące jednocześnie pierwszym na świecie muzeum poświęconym Zagładzie. Wśród jego założycieli – Ocalałych członków żydowskiego ruchu oporu z terenu Polski i Litwy oraz więźniów obozów koncentracyjnych – znaleźli się m.in. Icchak Cukierman i Cywia Lubetkin, walczący z ramienia ŻOB-u w obu powstaniach okupowanej przez Niemców Warszawy. Nowo powstałą placówkę nazwano na część Icchaka Kacenelsona, poety zamordowanego 1 maja 1944 r. w Auschwitz-Birkenau.
Muzeum Getta Warszawskiego ma przyjemność prowadzić owocną współpracę z Muzeum Bojowników Getta. Dzięki Instytutowi Polskiemu w Tel Awiwie, w styczniu 2019 delegacja warszawskiej placówki udała się z wizytą do kibucu Bojowników Getta, położonego w Zachodniej Galilei. Kilka miesięcy później, w sierpniu 2019 roku Yigal Cohen, dyrektor Muzeum Bojowników Getta odwiedził Muzeum Getta Warszawskiego.
Dziś, niemal dwa lata od ostatniego spotkania delegacja Muzeum Bojowników Getta, w składzie: Igal Cohen, Anat Bratman-Elhalel i Liat Margalit, spotkała się z przedstawicielami dwóch warszawskich instytucji – Muzeum Getta Warszawskiego, reprezentowanego przez dyrektora Alberta Stankowskiego, rzeczniczkę prasową Katarzynę Brzezińską, kierownik działu edukacji dr Halinę Postek i głównego specjalistę ds. badań historii przedwojennej prof. dr. hab. Konrada Zielińskiego, oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego, reprezentowanego przez dyrektor Monikę Krawczyk. Wizyta odbyła się w klubokawiarni Babel, prowadzonej przez TSKŻ – Towarzystwo Społeczno-Kulturowe Żydów w Polsce.