Wizyta Claudii Roth, niemieckiej Ministry Stanu

Za nami niezwykle ważne spotkanie z Ministrą Stanu, pełnomocniczką Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów, Claudią Roth, którą w zeszłym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć w naszym Muzeum.

W trakcie pierwszej części spotkania Alberta Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego wraz dr hab. Katarzyną Person, zastępczynią dyrektora ds. naukowych i wystawienniczy oraz prof. Danielem Blatmanem, głównym historykiem, przedstawili Pani Ministrze projekt wystawy stałej Muzeum, który w swej istocie opowiada o tragicznych losach Żydów, oddając głos ofiarom, przede wszystkim tym, które po wojnie były pomijane i zapominane.

Następnie dyrektor Albert Stankowski oprowadził Panią Ministrą po budowie naszego Muzeum – remontowanym obecnie kompleksie Szpital Bersohnów i Baumanów – który sam w sobie jest świadkiem bolesnej historii, ostańcem, który przetrwał okupację i służył pokoleniom. Pani Ministera była pod wrażeniem postępu prac związanymi z budową Muzeum.

Zwieńczeniem wizyty było odwiedzenie wpisanego właśnie do rejestru zabytków terenu wykopalisk archeologicznych przy dawnej Miłej 18 (nieopodal tzw. Kopca Anielewicza). Na miejscu dr Paweł Freus przybliżył gościom historię odkopanych latem 2022 roku fundamentów dwóch XIX-wiecznych piwnic, w których znajdował się podczas powstania w getcie warszawskim schron. Jednym z najważniejszych celów prowadzonych tam badań było przywracanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Warszawy. Z kolei Joanna Dudelewicz, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-organizacyjnych i inwestycji, przedstawiła delegacji koncepcję zagospodarowania tego terenu i zachowania go dla przyszłych pokoleń, co spotkało się z żywym zainteresowaniem Pani Minister. Jak podkreśliła w poruszających słowach:This is a place we should conserve and if Germany could participate in this project it would be king of honor for us (…).To jest miejsce, które powinniśmy chronić i gdyby Niemcy mogły wziąć udział w tym projekcie, byłoby to dla nas wielkim zaszczytem (…).

Dziękujemy Pani Minister za poświęcony czas, zaangażowanie i wysiłek włożony w zrozumienie naszych działań, zmierzających do zachowania pamięci o ofiarach Holokaustu.