Webinarium | „Kryjówki. Architektura Przetrwania”

Zapraszamy na webinarium „Kryjówki. Architektura Przetrwania” z dr Natalią Romik, która opowie o swoich interdyscyplinarnych badaniach artystycznych i historycznych nad pozostałościami po żydowskich kryjówkach z okresu Drugiej Wojny Światowej.

Spotkanie odbędzie się w środę 25 października o godz. 18:00 na platformie Zoom pod linkiem:  https://zoom.us/j/96175662479

 

Podczas webinarium „Kryjówki. Architektura Przetrwania” dr Natalia Romik podsumuje temat swoich interdyscyplinarnych badań artystycznych i historycznych nad pozostałościami po żydowskich kryjówkach z okresu Drugiej Wojny Światowej (jak chociażby kanalizacja miejska w Lwowie, wnętrze jaskini Ozerna w Ukrainie, wnętrze drzewa Józef na Podkarpaciu czy historia grobu-bunkra na cmentarzu żydowskim na ulicy Okopowej w Warszawie).Skupi się na materiałach archiwalnych oraz badaniach lokalnych w Polsce i Ukrainie. Wykład obejmie również analizę historyczną i perspektywę politologiczną dotyczącą ukrywania podczas okupacji oraz współczesne zagadnienia dotyczące architektury kryjówek.

Dr Natalia Romik jest absolwentką politologii, praktyczką architektury, artystką. W 2018 roku otrzymała tytuł doktora w Bartlett School of Architecture na University College London za rozprawę Post-żydowska architektura pamięci w byłych wschodnioeuropejskich sztetlach. Łączy badania akademickie z metodami sztuki współczesnej i architektury. Romik otrzymała liczne granty, w tym London Arts and Humanities Partnership, Gerda Henkel Stiftung. W latach 2007-2014 współpracowała ze studiem Nizio Design i była konsultantką m.in. projektu wystawy głównej Muzeum POLIN, współautorką rewitalizacji synagogi w Chmielniku. Romik jest członkinią kolektywu architektonicznego SENNA, odpowiedzialnego za projekty m.in. wystawy w Muzeum Żydów Górnośląskich w Gliwicach oraz wystawy stałej na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie w Warszawie „Beit Almin – Wieczny Dom”. W 2018 roku współkuratorowała wystawę Obcy w Domu. Wokół Marca 1968 (Muzeum Żydów Polskich POLIN). Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich. Obecnie stypendystka (badania podoktorskie) w Fondation pour la Mémoire de la Shoah w ramach projektu: Hideouts: the architectural analysis of the secret infrastructure of Jewish survival during the Second World War. Jej badania zakończyły się wystawą Kryjówki. Architektura przetrwania, prezentowaną w 2022 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej Trafo w Szczecinie. W 2022 roku otrzymała nagrodę Dan David Prize.

Webinarium moderowane będzie przez Maszę Makarową z Działu Edukacji Muzeum Getta Warszawskiego.

Zapewniamy tłumaczenie z języka polskiego na angielski.

Spotkanie z dr Natalią Romik wpisuje się w cykl comiesięcznych webinarów związanych tematyką z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, których organizatorem jest Muzeum Getta Warszawskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.