Szpital Bersohnów i Baumanów
Trzeba robić to, co do człowieka należy, i jest się tu po to, żeby pomagać – napisała w swoich wspomnieniach Adina Blady-Szwajger, jedna z lekarek warszawskiego getta. Ostatnia, szesnasta część cyklu „Spacery varsavianistyczne śladem getta” opowie o miejscu, w którym zaczynała ona swoją praktykę lekarską – Szpitalu Bersohnów i Baumanów. Hanna Dzielińska (Hanna Warszawianka), dziennikarka i przewodniczka turystyczna przybliży również sylwetkę dr Anny Braude-Hellerowej, która podczas okupacji prowadziła placówkę oraz współtworzyła badania nad chorobą głodową w getcie warszawskim w 1942 r., wydanych pod redakcją Emila Apfelbauma w 1946 r.
„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cyklu 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Zaprezentowane zostaną: Umschlagplatz; Kopiec Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski; ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa; Synagoga Nożyków; Wielka Synagoga na Tłomackiem; ul. Nalewki; Kinoteatr Femina; Sądy na Lesznie; ul Chłodna; ul. Waliców; Cmentarz Żydowski i Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.
Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.