Staromurze przy dawnej Miłej 18 wpisane do rejestru zabytków
Staromurze przy dawnej Miłej 18 zostało wpisane do rejestru zabytków. Gdy decyzja się uprawomocni, obiekt zostanie objęty trwałą ochroną konserwatorską.
22 lipca na terenie wykopalisk przy dawnej Miłej 18, nieopodal tzw. Bunkra Anielewicza (skrzyżowanie ulic Dubois i Miłej), odbyło się spotkanie prasowe poświęcone wpisaniu do rejestru zabytków staromurza przy dawnej Miłej 18. W konferencji wzięli udział dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski oraz pan Marcin Dawidowicz – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu konserwatorowi, służbom, wszystkim pracownikom. Dlatego, że ta współpraca z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków przebiegała bardzo dobrze, czuliśmy cały czas wsparcie podczas tych prac. Mamy nadzieję, że to miejsce już niedługo zostanie godnie upamiętnione dla kolejnych pokoleń i że dalej będzie dostępne dla odwiedzających, bo jest to bardzo ważne miejsce na mapie Warszawy, nie tylko dla miasta, ale i dla świata – mówił dyrektor MGW Albert Stankowski.
Odkopane latem 2022 roku fundamenty dwóch XIX-wiecznych piwnic, w których znajdował się podczas powstania w getcie warszawskim schron, to namacalne ślady nieistniejącego miasta, które wciąż znajduję się pod stopami mieszkańców.
W ocalałych piwnicach odkryto rozmaite przedmioty związane z życiem codziennym oraz religijnym mieszkańców, takie jak tefilin, fragmenty żydowskich modlitewników, naczynia do rytualnego obywania rąk. Wydobyto ponad trzy tysiące artefaktów, obiekty te pozostają od opieką Muzeum i znajdą swoje miejsce na wystawie stałej. Jednym z najważniejszych celów prowadzonych tam badań było przywracanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Warszawy.
Przez całe lato zapraszamy na dyżury archeologiczne na wykopaliskach przy dawnej Miłej 18 (nieopodal tzw. Bunkra Anielewicza).
Wykopaliska są dostępne dla zwiedzających do 30 września, od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00–17:00. Oprowadzania po terenie wykopalisk odbywają się co godzinę: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00. Na miejscu są także dostępne audioprzewodniki.