Premiera filmu „Śmierć Zygielbojma”

3 listopada w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego.

Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce – tak brzmiały słowa pożegnalnego listu Szmula Zygielbojma, członka Bundu, radnego Warszawy i Łodzi, członka Rady Narodowej RP w Londynie. Tam popełnił samobójstwo 12 lub 13 maja 1943 r. w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów. Dziś jego historia doczekała się uwagi i trafiła na wielki ekran.

– Film opowiada mało znaną historię członka londyńskiej Rady Narodowej RP na uchodźctwie podczas drugiej wojny światowej, Szmula Zygielbojma, i jego walki o uświadomienie światu rozmiarów tragedii polskich Żydów pod niemiecką okupacją. W obliczu klęski swoich starań Zygielbojm wybrał samobójczą śmierć, która miała wstrząsnąć sumieniami Zachodu. W swoim pożegnalnym liście pisał: „Śmiercią swoją pragnę wyrazić najsilniejszy protest przeciw bierności, z którą świat przygląda się i dopuszcza zagłady ludu żydowskiego”. Mam nadzieję, że jego historia uwieczniona w filmie w reżyserii Ryszarda Brylskiego trafi do szerokich kręgów społeczeństwa w kraju i na świecie, w tym młodzieży szkolnej. Niech ten epizod historii Holokaustu w Polsce już nigdy nie pozostanie zapomniany – mówi dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.