Pomnik Bohaterów Getta
Monument jest przykładem na to, że koła historii toczą się w sposób trudny do przewidzenia – mówi Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka), dziennikarka i przewodniczka turystyczna. W czwartym odcinku „Spacerów varsavianistycznych śladami getta” opowiada ona, czemu minister Trzeciej Rzeszy, Albert Speer sprowadził granitowe bloki do Warszawy podczas okupacji oraz z czyjej inicjatywy zostały one użyte do budowy Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie, projektu rzeźbiarza Natana Rapaporta oraz architekta Marka Suzina, pomysłodawcy osiedla Muranów powstałego na ruinach getta.
Natan Rapaport był również bohaterem niedawnej wystawy plenerowej MGW, „Wyprostowani, nieugięci… Natan Rapaport i Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie”: https://1943.pl/wystawy/wyprostowani-nieugieci-natan-rapoport-i-pomnik-bohaterow-getta-w-warszawie/
English version: https://1943.pl/en/wystawy/standing-up-straight-unbent-warsaw-ghetto-museums-exhibition/
„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cyklu 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Zaprezentowane zostaną: Umschlagplatz; Kopiec Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski; ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa; Synagoga Nożyków; Wielka Synagoga na Tłomackiem; ul. Nalewki; Kinoteatr Femina; Sądy na Lesznie; ul Chłodna; ul. Waliców; Cmentarz Żydowski i Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.
Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.