Pardes Festiwal – Spotkania z Kulturą Żydowską | Kazimierz Dolny/Janowiec

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Festiwalu Pardes w Kazimierzu Dolnym/Janowcu!

[za: Pardes Festiwal – Spotkania z Kulturą Żydowską Kazimierz Dolny]

Tegoroczny Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbywa się po raz kolejny we wrześniu, w nieśpiesznym klimacie nadwiślańskiego późnego lata.

Organizatorzy zapraszają do udziału w bogatym programie festiwalowym w atmosferze otwartości i życzliwości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i respektu dla wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Kilkadziesiąt lat po tragedii Holokaustu pamięć i wiedza o żydowskim Kazimierzu nad Wisłą i Janowcu, o bogatym wielokulturowym dziedzictwie Lublina, miasta, gdzie krzyżowały się tradycje, kultura i religie Zachodu i Wschodu ulega powolnemu zatarciu.

W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury, architektury i krajobrazu kulturowego regionu Lubelszczyzny spotykamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości.

W programie m.in. spacery tematycznew przestrzeni Kazimierza Dolnego, zwiedzanie kolekcji judaików w Muzeum Sztuki Złotniczej (oddział Muzeum Nadwiślańskiego), wernisaż wystawy kolaży z papieru autorstwa Grety Grabowskiej „Zapomniane sąsiedztwo – teka kazimierska”, wieczór filmowy w partnerstwie z On Art Festival, spotkanie z autorem biografii Bolesława Leśmiana.

Gości festiwalowych czekają wyjątkowe wydarzenia muzyczne: koncert Tubis Trio i projekt „Sygnowana Bajgelman: Impresje”, czyli zaaranżowane współcześnie utwory wybitnego żydowskiego kompozytora Dawida Bajgelmana; koncert Kapeli Niwińskichze specjalnym udziałem Justyny Piernik to atrakcja pikniku w skansenie janowieckim „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino”.

12 września, niedziela, to dzień upamiętnienia społeczności żydowskiej Janowca, w programie m.in., koncert na organy i klawesyn w janowieckim kościele parafialnym.

__________

Pełen program wydarzeń dostępny na stronie: https://kazimierzdolnynaweekend.pl/pardes-festiwal-juz-we-wrzesniu-co-w-programie/?fbclid=IwAR3r-7rP245r7P2GJLhEHDLo31Wa3DPvbKoevHcw57S4YNqGYv6Rc_lsglU