Hanna Krall: „Zdążyć przed Panem Bogiem”
„Marek Edelman opowiada Hannie Krall o tym, co działo się w getcie, jak żyli ludzie w getcie, opowiada o Wielkiej Akcji – wywózce Żydów do Treblinki w 1942 r. – Umschlagplatzu, opowiada też o powstaniu w getcie warszawskim” – mówi dr Wiesława Młynarczyk, główna specjalistka w Dziale Edukacji MGW i pomysłodawczyni cyklu filmowego „Getto w literaturze”. Pierwsza część projektu została poświęcona reportażowi „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall (1977). Jest to wywiad z Markiem Edelmanem, zastępcą Mordechaja Anielewicza w szeregach Żydowskiej Organizacji Bojowej podczas powstania w getcie warszawskim; niegdyś gońcem w Szpitalu Bersohnów i Baumanów, który z racji pełnionej funkcji próbował ratować ludzi przez transportem do obozu zagłady w Treblince.
„Getto w literaturze” przybliża cztery publikacje: „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego, „Campo di Fiori” Czesława Miłosza i „Wspomnienia. Moja wersja” Wacława Izaaka Kornbluma. Celem projektu jest ukazanie getta z trzech perspektyw: ofiary, kata i świadka – zaangażowanego lub obojętnego. W każdym z odcinków jego bohaterowie poznają miejsce akcji, konfrontując je z dzisiejszą Warszawą, oraz interpretują teksty literackie.
Projekt został zrealizowany według pomysłu i scenariusza dr Wiesławy Młynarczyk z Działu Edukacji MGW. Wzięli w nim udział reżyser Paweł Passini i młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich”.
Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, organizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce.