Fotorelacja | Wernisaż wystawy „Pamięć 1943” w Galerii Kordegarda

30 marca  w Galerii Kordegarda odbył się wernisaż wystawy „Pamięć 1943” przygotowanej przez Muzeum Getta Warszawskiego i Narodowe Centrum Kultury w związku z obchodami 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Ekspozycja konfrontuje Raport Stroopa, najsłynniejszy fotograficzny dokument Zagłady, z artefaktami odnalezionymi podczas wykopalisk na terenie dawnego getta warszawskiego w 2022 roku. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki Zofii Lipeckiej, fotografie architektoniczne Marcina Czechowicza oraz plakaty – grafiki Kuby Mazurkiewicza.

„Powstanie w getcie, podobnie jak rok później powstanie warszawskie, było rozpaczliwą, heroiczną walką mieszkańców okupowanego miasta o godność, człowieczeństwo i wolność. Przypominamy tę bolesną historię nie tylko by oddać hołd niewinnie zamordowanym, ale również jako przestrogę przed skutkami narodowej nienawiści i przed okrucieństwem wojny” – powiedział na otwarciu wystawy Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin.

„Powinniśmy mówić „stop” antysemityzmowi i ksenofobii od razu, kiedy je zauważymy. Jeśli są lekcje, które możemy wynieść z Holokaustu, to jest właśnie jedna z nich. Dlatego tak ważne jest upamiętnienie tego, co wydarzyło się tutaj osiemdziesiąt lat temu” – podkreślił z kolei ambasador Izraela Yacov Livne. Podziękował też Ministerstwu Kultury, Muzeum Getta Warszawskiego oraz „wszystkim, którzy każdego przyczyniają się do tego, że pamięć przetrwa, że świat nie zapomni”.

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski w swoim przemówieniu opowiedział o wystawie:

„W konfrontacji z nazistowskim barbarzyństwem zarówno getto, jak i jego mieszkańcy przestali istnieć. (…) Pozostała po nich jednak pamięć zachowana w świadectwach naocznych świadków Zagłady i źródłach niemieckich. Najważniejsze z tych ostatnich – Raport Jürgena Stroopa, który przy współpracy z IPN stanie się w niedługiej przyszłości najważniejszym eksponatem MGW – prezentowany jest na wystawie w konfrontacji z przedmiotami codziennego użytku z piwnic zniszczonych kamienic przy ulicy Miłej  wydobytymi podczas badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum w 2022 roku. Przedmioty te, a nie pisemny meldunek będący świadectwem niemieckiego barbarzyństwa, stają się symbolem pamięci o dawnych mieszkańcach. Oglądając je na wystawie, pamiętajmy, że były one posiadane, a niekiedy kochane przez nieżyjących już żydowskich mieszkańców Warszawy”.

„Prezentowane obiekty uzupełniają współczesne rysunki wybitnej polskiej artystki Zofii Lipeckiej, zdjęcia architektoniczne Marcina Czechowicza oraz plakaty i grafiki Kuby Mazurkiewicz. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość łączy głos Zofii Majewskiej – córki Henryka i Racheli  Kroszczorów, której dzieciństwo i młodość były związane ze Szpitalem Bersohnów i Baumanów, przyszłą siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego” – dodał.

Z przemówieniami wystąpili również dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski oraz zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski. Na wernisażu obecny był też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Wystawa „Pamięć 1943” w Galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15) potrwa do 7 maja. Ekspozycja wewnętrzna jest dostępna do oglądania od wtorku do niedzieli w godz. 11–19. Wstęp bezpłatny.

Wystawa „Pamięć 1943” jest jednym z pierwszych wydarzeń w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Szczegółowe informacje o innych wydarzeniach dostępne są na stronie: https://warsaw1943.pl/.

Obchody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim”.