Decyzje polityczne barierą w ukojeniu traumy „comfort women” | Alicja Bartuś
Zapraszamy do obejrzenia wykładu dr Alicji Bartuś Decyzje polityczne barierą w ukojeniu traumy „comfort women” odczytanego podczas webinarium „Wokół traumy Holokaustu”, które odbyło się 19 listopada 2022 roku.
Dr Alicja Bartuś – politolożka specjalizująca się w problematyce praw człowieka, reżimów totalitarnych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz terroryzmu we współczesnym świecie. Jako dziennikarka wielokrotnie podejmowała tematy dotyczące edukacji historycznej oraz pamięci o KL Auschwitz. Autorka projektów edukacyjnych dla młodzieży i członkini Zespołu Opiniodawczego ds. Nauczania o Holokauście przy MEN, od lat związana z Fundacją na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
W wystąpieniu zatytułowanym Decyzje polityczne barierą w ukojeniu traumy „comfort women” przedstawi historię kobiet, które podczas wojny w Azji i na Pacyfiku były wykorzystywane seksualnie przez żołnierzy armii cesarza Hirohito. Na Zachodzie określa się je powszechnie eufemizmem comfort women. W Japonii funkcjonuje pojęcie jugun ianfu, czyli “kobiety pocieszycielki, podążającej dobrowolnie za wojskiem”. To drugie określenie mocno zakłamuje prawdę o krzywdzie wyrządzonej kobietom w krajach okupowanych przez Japonię. One same chcą, aby o nich mówiono “ocalałe”.
Webinarium „Wokół traumy Holokaustu” zostało zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego i Wydział Nauk Społecznych SWPS. Prelegentki i prelegenci z Danii, Izraela, Burundi, Ukrainy i Polski mówili o zjawisku traumy w kontekście własnych doświadczeń pracy z osobami przeżywającymi traumę i badań nad tym zjawiskiem. Mogliśmy wysłuchać psycholożek i psychologów, pedagożek oraz historyczek zawodowo zajmujących się tym tematem jak i dostrzec podobieństwa konsekwencji, jakie wywołuje trauma wojenna niezależnie od tego, w jakim momencie historycznym i w jakim miejscu świata się wydarzyła.