Badania archeologiczne na terenie byłego getta warszawskiego pod kierownictwem prof. Richarda Freunda
Na zaproszenie Muzeum Getta Warszawskiego do Warszawy przyjechał zespół geofizyków pod kierownictwem prof. Richarda Freunda – archeologa, badacza zabytków, profesora historii żydowskiej z Christopher Newport University w Wirginii. Grupa naukowców przeprowadzi badania na terenie miejsc związanych z historią i funkcjonowaniem warszawskiego getta.
Prof. Freund kierował dotąd sześcioma projektami archeologicznymi w Izraelu i trzema w Europie w imieniu Uniwersytetu w Hartford, w tym w Betsaidzie, Kumranie, Nazarecie, Jawne, na górze Har Karkom na pustyni Negew, a także w Burgos i Kadyksie w Hiszpanii. W ciągu dwudziestu lat pracy na Uniwersytecie w Hartford poprowadził łącznie 30 różnych wypraw – do Egiptu, Jordanii, Maroka, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Grecji, Peru, Meksyku, Izraela, Polski, Litwy i Hiszpanii, gdzie jego zespół odkrył sześć kotwic kamiennych pochodzących prawdopodobnie z epoki brązu.
Największą sławę przyniosło prof. Freundowi przewodzenie międzynarodowej grupie archeologów, naukowców i historyków, którzy szukali zaginionej Atlantydy. Wyprawa ta została sfilmowana przez kanał telewizyjny National Geographic, a jej przebieg wyemitowany pod tytułem „Atlantis Rising”.
W kwietniu 2019 prof. Freund roku opublikował książkę „The Archaeology of the Holocaust. Vilna, Rhodes, and Escape Tunnels”. Jest również autorem sześciu książek o tematyce archeologicznej, dwóch z zakresu etyki żydowskiej, ponad stu artykułów naukowych oraz piętnastu telewizyjnych filmów dokumentalnych.
Zespół prof. Freunda stosuje nieinwazyjną metodę badań archeologicznych – radary do penetracji gruntu oraz tomografię elektrooporową. Pierwsza z nich sygnalizuje, że coś czai się pod powierzchnią. Tomografia natomiast identyfikuje rodzaj zakopanego tam materiału.
Wczoraj, 28 lipca rozpoczęto badania georadarowe na terenie Ogrodu Krasińskich, w rejonie linii dawnego muru getta, oraz w północnej części ogrodu, która w czasie wojny była częścią getta. Równocześnie trwają badania elektroporowe wzdłuż obecnej północnej granicy ogrodu. Dyrektor Muzeum, Albert Stankowski odwiedził naukowców w trakcie badań.
Muzeum Getta Warszawskiego zapewnia naukowcom stałe, potrzebne wsparcie ze strony pracowników Działu Naukowo – Badawczego oraz pomaga w zdobywaniu pozwoleń koniecznych dla przeprowadzania badań. Udało nam się uzyskać daleko idącą pomoc od MPWiK Warszawa, które zezwoliło na wejście do studzienek w pobliżu bunkra Anielewicza przy ul. Miłej 18. Zespół planuje przeprowadzić podobne badania również na terenie dawnego bunkra „Krysia” przy ul. Grójeckiej, Szpitala Bersohnów i Baumanów oraz w Łazienkach Królewskich.
Jest to już druga wyprawa archeologiczna, którą zespół prof. Freunda realizuje we współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego – pierwsza odbyła się w lipcu 2019 roku.