Spacer varsavianistyczny „Ulica Krochmalna”

Zapraszamy na kolejny spacer varsavianistyczny – tym razem śladami dawnej ulicy Krochmalnej, ulicy noblisty Isaaca Bashevisa Singera.

Spacer varsavianistyczny "Ulica Krochmalna"

Ulica Krochmalna jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych ulic żydowskiej Warszawy dzięki temu, że właśnie tu – do ulicy swojego dzieciństwa i młodości – powracał w swoich tekstach Isaac Bashevis Singer. Przedwojenna ulica biedoty żydowskiej, domów publicznych i melin, ale też chasydów i synagog rozciągnięta pomiędzy brzuchem Warszawy – okolicą bazarów i handlu – a królestwem piwa.

“Dotarliśmy wreszcie na Krochmalną i rozpoznałem od razu charakterystyczny zapach podsmażonej oliwy, zgniłych owoców i dymu. Wszystko pozostało tu jak dawniej: kocie łby na ulicy, głęboki rynsztok, pranie suszące się na drewnianych balkonach” – pisał o Krochmalnej Singer.

Teraz na Krochmalnej zmieniło się prawie wszystko, została po wojnie znacznie skrócona, zabudowana blokami, w poprzek ulicy postawiono szkołę. Ostatnio przywrócony do życia został fragment Krochmalnej na terenie Browarów Warszawskich. Nasz spacer będzie przebiegał nieistniejącą Krochmalną – z okresu przed 1918 rokiem, z okresu międzywojennego i z czasów getta warszawskiego. Odnajdziemy również to co od tamtej starej Krochmalnej pozostało.

  • kiedy: niedziela 28 sierpnia, godz. 15:00
  • gdzie: pomnik Tadeusza Kościuszki na pl. Żelaznej Bramy

Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW. Jest historyczką, licencjonowaną przewodniczką po Warszawie, autorką bloga Warszawa na pamięć (@warsaw.to.remember) na instagramie i doktorantką UW.

Spacer potrwa ok. 2,5 godziny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.