Fotorelacja | Spacer varsavianistyczny po Lesznie

20 marca odbył się kolejny, trzeci już spacer varsavianistyczny MGW w 2022 roku. Tym razem edukatorka i przewodniczka Masza Makarowa poprowadziła nas po dawnej ulicy Leszno.

fot. Robert Wilczyński

W czasie spaceru aleją „Solidarności”, dawnym Lesznem, odkryliśmy historie tej ulicy i jej dawnych mieszkańców. Odnaleźliśmy nieistniejące adresy – kawiarnię „Sztuka”, kuchnię ludową prowadzoną przez Rachelę Auerbach, kamienicę Emanuela Ringelbluma. Zastanowiliśmy się jaką rolę w getcie pełnił istniejący budynek Sądów Grodzkich i zajrzeliśmy do dawnego teatru „Femina”. Przyjrzeliśmy się historii kościoła pokarmelickiego pod wezwaniem Narodzenia NPM, który znajdował się i działał w getcie, oraz kościoła ewangelicko-reformowanego. Wreszcie, zobaczyliśmy budynek, w którym mieściła się tzw. „Trzynastka” i porozmawiamy o historii Abrahama Gancwajcha.

Następny spacer odbędzie się 24 kwietnia o godz. 11:00. Będzie to premiera mobilnej gry terenowej, która powstała przy współpracy Działu Edukacji MGW z zespołem Good Games. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz facebooka, gdzie wkrótce pojawią się szczegółowe informacje.