Fotorelacja | Spacer szlakiem praskich Żydów

W niedzielę 19 czerwca odbył się kolejny comiesięczny spacer varsavianistyczny – tym razem szlakiem praskich Żydów. Poprowadziła go Joanna Bakoń z Działu Komunikacji MGW.

fot. Robert Wilczyński

W trakcie wycieczki poznaliśmy historię początków osadnictwa żydowskiego w stolicy Polski i proweniencję nazwy rejonu Szmulowizna, przypomnieliśmy biografie najważniejszych członków praskiej gminy żydowskiej oraz odkryliśmy echa ich obecności. Zobaczyliśmy miejsce, w którym stała jedna z zaledwie kilku w Europie synagoga w kształcie rotundy. Znaleźliśmy ślad po mezuzie, któremu towarzyszy kapliczka z Maryją. Stanęliśmy pod oknem, przez które jako licealista wyglądał Janusz Korczak. Zwiedziliśmy z zewnątrz budynek, w którym za czasów studenckich mieszkał izraelski polityk Menachem Begin oraz liceum, w którym jesienią 1940 roku samobójstwo popełnił pracownik mykwy. Na koniec odkryliśmy graffiti pochodzące z początków okupacji niemieckiej.

Spacery varsavianistyczne w języku polskim odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 12:00. Prawobrzeżną Warszawę zwiedzimy po raz kolejny 21 sierpnia – dr Wiesława Młynarczyk z Działu Edukacji MGW opowie o historii powojennej żydowskiej Pragi. Osoby zainteresowane przyszłymi wycieczkami miejskimi zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz FB Muzeum.