Premiera słuchowiska „Miłość szuka mieszkania”

Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce zapraszają na premierowe słuchowisko wg sztuki Jerzego Jurandota „Miłość szuka mieszkania”. Premiera w sobotę 1 kwietnia 2023 o godz. 21:05 na Programie Pierwszym Polskiego Radia.

To był piątek. Zimny, styczniowy dzień okupowanej Warszawy. W udręczonym gettcie tlą się resztki nadziei. Nadzieja umiera ostatnia? Chyba jednak nie ostatnia, a pierwsza. Czy można żyć bez nadziei? Oni mogli.

Ulica Leszno 35 w sercu warszawskiego getta. 20 czerwca 1941 roku artyści tam zamknięci otworzyli Teatr „Femina”. Sala teatralna mogła gościć 900 widzów. Czy 16 stycznia 1942 roku wszystkie miejsca były zajęte?

Teatrem „Femina” kierował wtedy Jerzy Jurandot. Miał 31 lat i duży dorobek artystyczny. Napisał komedię „Miłość szuka mieszkania”, by podarować ludziom trochę uśmiechu. Uśmiech nie ma ceny, chociaż ma ogromną wartość. Nie znamy nazwisk aktorów, którzy zagrali w tej sztuce. Czy była wśród nich Stefania Grodzieńska? A może była w obsadzie Marysia Ajzensztadt, nazywana słowikiem getta? Widzę ich twarze, chociaż nie znam nawet ich imion. Pomyślcie o tamtych dniach, gdy będziecie słuchać naszego słuchowiska.

Pomyślcie o tamtych artystach, gdy będziecie uśmiechać się do siebie. Pomyślcie o tamtych widzach, którzy przyszli do teatru, chociaż wiedzieli , że przedstawienie szybko się skończy i trzeba wrócić do mieszkań, w których może zamieszkać miłość, ale nie ma co jeść.

Oni są i na zawsze pozostaną częścią historii Warszawy.

– Janusz Kukuła, reżyser słuchowiska „Miłość szuka mieszkania”

Sztuka „Miłość szuka mieszkania” pióra Jerzego Jurandota jest bulwarową zabawą teatralną opowiadającą o perypetiach miłosnych dwóch młodych małżeństw, które przesiedlone do getta muszą zamieszkać w jednym pokoju.

Kontekst czasu i miejsca (farsa została wystawiona dla mieszkańców getta w styczniu 1942 r. w Teatrze Femina, którego dyrektorem był Jerzy Jurandot, a kierownikiem muzycznym Iwo Wesby) oraz losy ludzi, którzy tego wieczoru wypełniali sale teatru sprawiają, że sztuka jawi się jako wyraz pragnienia bliskości, miłości, zabawy; a także służy jako świadectwo witalności i nieposkromionej woli życia. Z tą myślą sięgamy po tę komedię przygotowując słuchowisko radiowe.

Osobą odpowiedzialną za adaptację scenariusza jest Andrzej Ferenc – aktor, reżyser, laureat nagrody Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia, a reżyserem słuchowiska jest Janusz Kukuła – dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Oprawę muzyczną spektaklu stanowi muzyka, którą skomponował Hadrian Tabęcki.

Premiera słuchowiska „Miłość szuka mieszkania” odbędzie się 1 kwietnia 2023 o godz. 21.05 w Pierwszym Programie PR.

 • Adaptacja: Andrzej Ferenc
 • Reżyseria: Janusz Kukuła
 • Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
 • Muzyka: Hadrian Filip Tabęcki
 • Hadrian Filip Tabęcki – fortepian
 • Dawid Lubowicz – skrzypce
 • Piotr Malicki – gitara
 • Mariusz Jeka – klarnet
 • Maciej Szczyciński – kontrabas
 • Piotr Maślanka – perkusja
 • Obsada: Marian Opania, Andrzej Ferenc, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Szczepaniak, Katarzyna Kanabus, Anna Grochowska, Mikołaj Śliwa, Henryk Rajfer
 • Producent: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
 • Współproducent: Muzeum Getta Warszawskiego

Spektakl Teatru Polskiego Radia powstał dla uczczenia 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego