Koncert „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” | Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę „Akcji Reinhardt”

Zapraszamy na Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów, otwierający obchody 80. rocznicy niemieckiej „Aktion Reinhardt”: pokaz filmu dokumentalnego „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza oraz premierowy koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”, które odbędą się 27 kwietnia o godz. 18:00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Zapraszamy na Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę niemieckiej „Aktion Reinhardt”.

W programie pokaz filmu dokumentalnego „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza oraz premierowy koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” w wykonaniu: Renaty Przemyk, Natalii Niemen, Lilu, Symchy Kellera, Kasi Malejonek, Aleksandry Idkowskiej, Basi Pospieszalskiej, Mony i pod artystycznym kierownictwem Darka „Maleo” Malejonka.

„Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” to muzyką i poezją pisana opowieść o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat, kiedy to ponad półtora miliona polskich Żydów zostało zamordowanych w ramach precyzyjnego planu nazistowskich Niemiec, wcielonego na terenie Generalnego Gubernatorstwa i nazwanego na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy – Reinharda Heydricha. Z miast, miasteczek i wsi dystryktów warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego ludność żydowską wywożono do obozów natychmiastowej zagłady, głównie w Sobiborze, Treblince i w Bełżcu. Lublin, w którym będzie miał premierę koncert, jest miejscem symbolicznym, bo to właśnie tu znajdował się sztab akcji Reinhardt i stąd w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wyruszył pierwszy transport do Bełżca. Podczas koncertu wyjątkowo przejmująco wybrzmią specjalnie zaaranżowane i wykonane utwory, w tym pieśń-symbol – „Warszawo ma”, wykonana w jidysz.

Bezpłatne bilety dostępne na stronie: https://app.evenea.pl/event/takjakgdybynasnigdyniebylo/

Wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Marszałka Województwa Lubelskiego.

Honorowy Patronat nad obchodami 80.rocznicy Akcji Reinhardt objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Patronat medialny koncertu „TAK, JAK BYŚMY NIGDY NIE ISTNIELI”: Radio Plus Lublin.

Program „80 rocznica Aktion Reinhardt (1942-1943) dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy:

Muzeum Getta Warszawskiego – zostało powołane w marcu 2018 roku. Jego głównym zadaniem jest ukazanie i popularyzacja wiedzy na temat życia, walki i masowej śmierci około 500 tysięcy Żydów zamkniętych w największym getcie utworzonym przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Siedziba muzeum powstaje się w zabytkowym kompleksie budynków byłego szpitala dziecięcego ufundowanego w 1878 roku przez rodziny żydowskich przemysłowców i filantropów Bersohnów i Baumanów. Podczas II wojny światowej szpital znalazł się w granicach getta, a po jej zakończeniu przez kilka lat mieściła się tu siedziba Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Tworzona wystawa stała ukaże różnorodność skupiska żydowskiego w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku [w okresie poprzedzającym II wojnę światową], a następnie losy Żydów warszawskich po wybuchu wojny oraz proces gettoizacji okupowanych przez Niemcy terytoriach. Zasadnicza część ekspozycji będzie poświęcona gettu warszawskiemu, przede wszystkim jego życiu codziennemu – nieustannej batalii o przetrwanie własne i najbliższych, widocznej w staraniach o zapewnienie bytu, ale też podtrzymywaniu praktyk religijnych, wszelkich przejawach działalności kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej.

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma – instytucja, której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa tysiącletniej obecności Żydów na ziemiach polskich. Instytut jest zarówno depozytariuszem pamięci o przeszłości, jak i żywym centrum kultury – miejscem, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Jednym z najważniejszych zadań Żydowskiego Instytutu Historycznego jest dbanie o spuściznę żydowską przechowywaną w archiwum Instytutu. Na jego zbiory składa się siedem milionów stron różnorakich dokumentów. Najważniejszą częścią zbiorów jest Archiwum Podziemnego Getta Warszawy, zwane też Archiwum Ringelbluma.

Państwowe Muzeum na Majdanku – powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Od 2004 roku oddziałem zamiejscowym PMM jest Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, a od 2012 roku – Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

Współpraca:

Towarzystwo Projektów Edukacyjnych – organizacja pozarządowa, która powstała z pasji do historii, sztuki oraz edukacji. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i realizacją programów edukacyjnych poświęconych promocji polskiej kultury, historii i języka, łącząc tradycyjną metodykę z nowoczesnymi narzędziami dotarcia do młodzieży. Swoje działania realizuje w kooperacji z krajowymi, a także z zagranicznymi partnerami, wśród których są m.in.: Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Yad Mordechai, Instytut Polski w Tel Awiwie. Koncert „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było” jest czwartym współtworzonym z Darkiem „Maleo” Malejonkiem – poprzednie to „Odwagą bijące serca” – koncert polskich i izraelskich artystów w hołdzie żydowskim żołnierzom z Armii Andersa (zobacz Koncert „Odwagą bijące serca” – artyści w hołdzie żydowskim żołnierzom Armii Andersa. YouTube), „Miasto Bohaterów” – opowieść o zwykłych-niezwykłych bohaterach wojennej stolicy oraz „Jak skała na morzu! Polskość Pomorza”.