Fotorelacja | Wizyta studyjna przedstawicieli instytucji żydowskich z Estonii

11 października Muzeum Getta Warszawskiego gościło przedstawicieli organizacji żydowskich z Estonii, którzy przyjechali do Warszawy z wizytą studyjną.

W wizycie wzięli udział: przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Estonii Alla Jakobson, dyrektor wykonawczy Gminy Vadim Ryvlin, dyrektor ds. komunikacji Gminy Yuka Shterenberg oraz dyrektor Estońskiego Muzeum Żydowskiego Gennadi Gramberg.

Grupa odwiedziła teren wykopalisk prowadzonych przez Muzeum Getta Warszawskiego na warszawskim Muranowie w kwartale ulic Miłęj – Dubois – Niskiej – Karmelickiej. O postępie badań archeologicznych i o znalezionych artefaktach opowiedział im archeolog i specjalista Działu Naukowo-Badawczego MGW dr Jacek Konik.

Fot. Robert Wilczyński

Dr Jacek Konik oprowadził gości również po budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów – docelowej siedzibie Muzeum Getta Warszawskiego.

Następnie uczestnicy wizyty spotkali się z dyrektorem Muzeum Albertem Stankowskim, wicedyrektor Hanną Wróblewską i kierowniczką Działu Edukacji dr Haliną Postek. Podzielili się wrażeniami ze zwiedzania wykopalisk i szpitala oraz spostrzeżeniami na temat funkcjonowania środowisk żydowskich w Estonii.

Wizyta studyjna została zorganizowana przez Polską Agencję Prasową na zlecenie Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Głównym celem wizyty było ukazanie rozwoju społeczności żydowskiej w Polsce po 1989 roku oraz nawiązanie współpracy pomiędzy Gminą Żydowską w Estonii i instytucjami żydowskimi w Polsce.