Delegacja z Centrum Mashmaut w MGW

Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Tel Awiwie i Centrum Mashmaut w Kirjat Motzkin grupa nauczycielek, które ukończyły dwuletni kurs studiów o Holokauście, przyjechała do Polski, aby spotkać się z polskimi kolegami i podjąć dialog na temat wspólnej historii oraz omówić różnice w nauczaniu o Zagładzie w Polsce i Izraelu.

Program wizyty umożliwił im odwiedzenie muzeów i innych miejsc związanych z życie żydowskim w Polsce przed II wojną światową, podczas wojny i po jej zakończeniu. Nauczycielki z Centrum Mashmaut miały okazję spotkać się z ocalałymi z Zagłady i świadkami historii, ale także przedstawicielami współczesnego życia żydowskiego w Polsce.

Grupa odwiedziła także Pałac Prezydencki, gdzie przyjął ją Sekretarz Stanu Kancelarii Polskiej Wojciech Kolarski. Złożyła także wizytę w przyszłej siedzibie Muzeum Getta Warszawskiego – dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów oraz w biurze MGW, w którym spotkała się z dyrektorem Muzeum, Albertem Stankowskim, rabinem Dawidem Bermanem z działu naukowego i dr Haliną Postek, kierownikiem działu edukacji.

Grupą, która odwiedziła Polskę, kierowali Lea Piterman Ganor – dyrektor Centrum Mashmaut i Julia Mackiewicz-Saban z Instytutu Polskiego.

Dr Halina Postek