Wielka Synagoga na Tłomackiem

Na Placu Bankowym nie ma śladu po największej warszawskiej synagodze. Była ona symbolem judaizmu reformowanego w stolicy i jedną z najwspanialszych polskich budowli, jakie wzniesiono w XIX w. – mówi o Wielkiej Synagodze na Tłomackiem Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka), dziennikarka i przewodniczka turystyczna. Ósmy odcinek „Spacerów varsavianistyczych śladami getta” opowiada również o sąsiadującym z niegdysiejszą synagogą budynku Głównej Biblioteki Judaistycznej, działającej przy niej grupie Oneg Szabat oraz największym projekcie jej uczestników – archiwum Ringelbluma.

„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cyklu 16 felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Zaprezentowane zostaną: Umschlagplatz; Kopiec Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski; ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa; Synagoga Nożyków; Wielka Synagoga na Tłomackiem; ul. Nalewki; Kinoteatr Femina; Sądy na Lesznie; ul Chłodna; ul. Waliców; Cmentarz Żydowski i Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.

Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.