„Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej w Warszawie jest jedną z największych takich nekropolii w całej Europie” – „Cmentarz Żydowski”

„Spacery varsavianistyczne śladami getta” to filmowy cykl felietonów, ukazujących historię miejsc i związanych z nimi ludzi. Jego wszystkie części to: Umschlagplatz; Bunkier Anielewicza; Pomnik Szmula Zygielbojma; Pomnik Bohaterów Getta; Pl. Grzybowski; ul. Mariańska i Szkoła Pielęgniarstwa; Synagoga Nożyków; Wielka Synagoga na Tłomackiem; ul. Nalewki; Kinoteatr Femina; Sądy na Lesznie; ul Chłodna; ul. Waliców; mur getta; Cmentarz Żydowski; Szpital Bersohnów i Baumanów – miejsce, w którym powstanie wystawa stała Muzeum Getta Warszawskiego.

Prezentacja cyklu towarzyszy obchodom 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego, zorganizowanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i TSKŻ-Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Główne obchody przypadły na dzień 16 listopada 2020 r.

Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej w Warszawie jest jedną z największych nekropolii wiernych wyznania mojżeszowego w całej Europie” – mówi Hanna Dzielińska, Hanka Warszawianka, dziennikarka i przewodniczka turystyczna, w piętnastej, przedostatniej części „Spacerów varsavianistycznych śladami getta”, zatytułowanej „Cmentarz Żydowski”.